Hra Jalopy nabízí „tuning“ Trabantu i strasti cestování za socialismu

Po několika letech v režimu early access přechází hra Jalopy do plné verze. První otázkou je, jak tuto indie hru žánrově zařadit. Nejjednodušší by asi bylo označit jí za simulaci. Simulaci cestování, i když možná vhodnější slovo by bylo kodrcání se, východním blokem. Ačkoli by se dalo namítnout, že hra nemá právě perfektní grafiku, své kouzlo, hratelnost a dobovou atmosféru jí nelze upřít.

Hra začíná ve Východním Německu a postupně a naším úkolem je dostat se do Turecka, ve hře je přitom možné navštívit množství zemí bývalého socialistického bloku. Hráčovým průvodcem a kolegou na cestách je přitom ikonické bakelitové vozítko Trabant.

V určitém slova smyslu klade hra důraz na realističnost. Hned na začátku hry je nutné do omezeného nákladního prostoru vozu vtěsnat co nejvíce věcí, které by se na cestách mohly hodit (provozní kapaliny, náhradní díly) a není nutné dodávat, že všechno se do auta prostě nevejde. Světla, stěrače a další funkce auta se zapínají adventurním způsobem, totiž poklepáním myší. To samé platí i pro startování pomocí klíčků. Cestou je možné brát lepší díly z vozidel, které jsou sem tam odstaveny po cestě. Nutné je také tankovat, doplňovat olej a tak dále. Hra je propracovaná do takových detailů jak je špína na autě nebo na předním skle a poruchy stěračů

Další zábavnou částí je přechod hranic, při němž se můžete snažit pašovat kontraband ve formě nedostatkového zboží, cigaret nebo i lidí. Celníky lze také uplácet, v případě problémů. Peníze na cestě je možné vydělávat prodáváním zboží, které je v daném státu nedostatkové.

Podle prvních dojmů to vypadá na velmi dobrou zábavu, která však nebude pro každého. Milovníky retra a netradičních herních zážitků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.