Foto: se svolením DeepWell Digital Therapeutics

Hra místo terapeuta? Nová herní společnost se zaměřuje čistě na vývoj terapeutických her

Hraní videoher pro mnoho hráčů představuje příjemný relax po náročném dni, koníčka, bez něhož si svůj život už neumějí představit, nebo jednoduše způsob, jak vyplnit volný čas. V blízké budoucnosti by však mohly hry cíleně pomáhat lidem, kteří trpí různými zdravotními potížemi.

Zakladatel společnosti Devolver Digital Mike Wilson totiž ve spolupráci s expertem na zdravotnické přístroje Ryanem Douglasem založil novou videoherní společnost DeepWell Digital Therapeutics. Již podle jejího názvu je patrné, že půjde o společnost, jejímž cílem je vývoj her, jež by měly léčit zdravotní potíže. Zároveň by DeepWell Digital Therapeutics měla pomáhat externím společnostem identifikovat již existující hry, které mají terapeutický potenciál. Herní průmysl by se tak měl oficiálně přesunout i do oblasti duševního zdraví.

Výzkumy totiž ukázaly, některé některé herní postupy a nástroje mohou pomoci při stavech, jakými je deprese či ADHD. Společnost DeepWell Digital Therapeutics plánuje na tyto studie navázat vývojem vlastních her. Zábavná terapie je totiž účinným spojením, které by mělo teoreticky přinášet dobré výsledky. Ne náhodou jsou videohry již nejméně deset let označovány (v určitém smyslu) za budoucnost medicíny. A to mimo jiné také proto, že jsou snadno dostupné a použitelné.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil v roce 2020 první videohru na předpis povolenou k léčbě dětí s ADHD. A v posledních několika letech agentura povolila několik dalších podobných projektů. Nicméně společnost DeepWell má v plánu začít vyvíjet vlastní hry zaměřené čistě na duševní zdraví (tvůrci prý pracují i na takových aspektech, jako je správné dýchání či myšlení při hře). Jedna z her je prý již ve vývoji a spatřit světlo světa by měla již na začátku příštího roku.

Každopádně Ryan Douglas netvrdí, že hry by v budoucnu mohly nahradit terapeuty. Jde ale o další vrstvu terapie, jež by mohla dobře fungovat u některých mírných a středně těžkých duševních poruch.

Zdroj: theverge.com