Hrozba fatální kolize satelitů na oběžné dráze Země exponenciálně roste
S každým novým satelitem, který dosáhne oběžné dráhy, se prostor okolo planety Země stává stále zahlcenějším. O tom, že nejde o malý problém, svědčí i fakt, že v současné době je aktivně využíváno zhruba 3 tisíce satelitů, každopádně toto číslo neustále strmě roste, a to hlavně proto, že společnost SpaceX Elona Muska vysílá na oběžnou dráhu 60 malých satelitů Starlink při jediném startu rakety. Na nižší oběžnou dráhu jich přitom plánuje poslat desítky tisíc.
Kromě aktivně využívaných satelitů se však kolem Země „povaluje“ přes dalších 20 tisíc úlomků satelitů a dalšího orbitálního smetí. A to přitom mluvíme jen o těch, které úřady aktivně sledují. Velké procento naštěstí skončí v atmosféře, kde shoří. Přesto neustále rostoucí počet satelitů představuje problém nejen pro pozorování vesmíru (včetně jeho výzkumu), ale i mnohem horší rizika, mezi něž patří zejména srážky.
Při srážce satelitu s vesmírným smetím nebo s jiným satelitem totiž může dojít ke dvěma scénářům. Tím prvním je poničení satelitu do té míry, že přestane být funkční a navíc je možné, že svými úlomky ohrozí ostatní objekty, druhou možností je pak vychýlení ze své dráhy, čímž může dojít k dalším srážkám s jinými objekty (satelity), tedy k řetězové reakci, kvůli čemuž hrozí zničení nebo vyřazení provozu hned celé řady satelitů, což by s sebou samozřejmě neslo závažné následky pro systémy na Zemi.
Jak je tedy patrné, nejde o zanedbatelný problém. To ví i Moriba Jah, výzkumný pracovník na Texaské univerzitě v Austinu, který vytvořil působivý projekt AstriaGraph, který zobrazuje polohu všech satelitů na oběžné dráze v reálném čase. Kromě toho vytvořil také graf, s pomocí nějž dokáže předpovědět nebezpečné přiblížení dvou objektů k sobě. Je přitom potřeba říci, že některé z nich se okolo Země pohybují rychlostí 15krát vyšší, než je rychlost vystřelené kulky.
Nebezpečí fatální kolize objektů na oběžné dráze Země je podle Jaha vysoké a jeho pravděpodobnost s každým dalším satelitem exponenciálně roste. Nové satelity má přitom v plánu na oběžnou dráhu kromě USA vyslat také řada dalších zemí například včetně Číny, Velké Británie nebo Ruska.
Zdroj: theverge.com