Huawei uvádí na trh nejvýkonnější procesor s umělou inteligencí na světě Ascend 910 a AI framework MindSpore

Huawei uvádí na trh nejvýkonnější procesor AI na světě Ascend 910 a výpočetní rámec AI pro všechny způsoby použití MindSpore. Podle člena vedení společnosti Erica Xua znamená uvedení procesoru a AI frameworku novou etapu v plánování strategie pro oblast umělé inteligence.

Ascend 910 je nový procesor na zpracování AI, který patří do řady čipových sad Ascend-Max. Společnost oznámila plánované specifikace procesoru již na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji. Po roce neustálého vývoje výsledky testů ukazují, že procesor plní své výkonnostní cíle s mnohem nižší spotřebou energie, než se původně plánovalo.

Ascend 910 disponuje výkonem až 256 teraFLOPS (při FP16 a 512 teraOPS). Navzdory svému bezkonkurenčnímu výkonu je jeho maximální spotřeba jen 310 W, což je mnohem méně než plánovaných 350 W.

Huawei dnes také představil MindSpore, AI framework, který podporuje vývoj aplikací AI ve všech způsobech použití. Pro rámec AI si Huawei vytkl tři cíle – snadný vývoj, který dramaticky snižuje čas a náklady, efektivní provedení neboli využívání co nejmenšího množství zdrojů s nejvyšší možnou hodnotou OPS/W a přizpůsobitelnost pro všechny způsoby použití.

MindSpore znamená významný pokrok směrem k těmto cílům. S rostoucím významem ochrany soukromí je podpora všech způsobů použití důležitější než kdy jindy. Zároveň je nezbytná pro umožnění bezpečné a všudypřítomné umělé inteligence.

MindSpore pomáhá zajistit soukromí uživatelů. Je to díky tomu, že nezpracovává samotná data. Kromě toho má MindSpore vestavěnou technologii ochrany modelů, která zajišťuje, že modely jsou bezpečné a důvěryhodné.

Huawei definuje umělou inteligenci jako novou univerzální technologii. V 19. století jimi byly například železnice a elektřina a ve 20. století automobily, počítače a internet. Společnost věří, že umělá inteligence bude používána téměř ve všech odvětvích ekonomiky.

Nízkoenergetický model Ascend 310 je první komerční AI systém Huawei na čipu (SoC – System on Chip) v sérii Ascend-Mini. S maximální spotřebou energie 8 W poskytuje výkon 16 teraOPS.

Od svého uvedení na trh Ascend 310 již zaznamenal široké uplatnění v celé řadě produktů a cloudových služeb. Například mobilní datové centrum Huawei 300 bylo použito mnoha výrobci automobilů v kyvadlových autobusech, nových energetických vozidlech a autonomním řízení.

Huawei nabídne více produktů AI na své nadcházející konferenci Huawei Connect 2019, která se bude konat 18.–20. září v Šanghaji. Společnost úzce spolupracuje se svými partnery na tom, aby se umělá inteligence stala všudypřítomnější a přístupnější a pomohla přinést výhody digitální technologie všem osobám, domácnostem, vozidlům a organizacím.

 

Zdroj: tisková zpráva společnosti Huawei