Foto: se svolením NASA

Hubbleův teleskop pořídil fotografii dosud nejvzdálenější hvězdy, vznikla na počátku vesmíru

Astronomům se podařilo dosáhnout dalšího velkého úspěchu – pravděpodobně se jim podařilo pozorovat a vyfotografovat dosud nejvzdálenější hvězdu. K tomuto pozorování byl použit Hubbleův vesmírný teleskop. Dosud nejvzdálenější pozorovaná hvězda byla nazvána Earendel (což v překladu ze staré angličtiny znamená Jitřenka). Její vzdálenost se v současnosti odhaduje na 12,9 miliardy světelných let, což znamená, že světlo, které z ní vidíme, pochází z doby, kdy byl vesmír starý zhruba 900 milionů let.

Pokud se objev potvrdí, půjde o přelom v astronomii, protože až dosud byly nejmenšími objekty pozorovanými v této vzdálenosti hvězdokupy. Dosud nejvzdálenější pozorovanou hvězdou byla MACS J1149+2223 Lensed Star 1, která zářila v době, kdy byl vesmír starý přibližně 4 miliardy let. Tuto hvězdu vědci objevili pomocí Hubbleova teleskopu v roce 2018.

Teleskop mohl Earendel zaznamenat jen díky tzv. gravitační čočce. Ta vzniká díky objektu se silným gravitačním polem – v tomto případě šlo konkrétně o kupu galaxií WHL0137-08, která se nachází mezi Hubbleovým teleskopem a Earendel. Díky silnému gravitačnímu poli WHL0137-08 došlo ke zkreslení světla (do dlouhého oblouku) a zvětšení objektu (Earendel). Bez tohoto efektu by Earendel nebylo možné vůbec detekovat.

Vědci odhadují, že Earendel není žádný drobek. Měla by mít nejméně 50x vyšší hmotnost než Slunce a měla by být milionkrát jasnější. Předpokládá se také, že bude složena z relativně malého množství kovů, protože vznikla v době, kdy ve vesmíru nebyl dostatek těžkých kovů (které se objevily až s dalšími generacemi hvězd). Dokonce by mohla být tvořena pouze vodíkem a heliem.

Nicméně prozatím nebylo potvrzeno, že pozorovaný objekt je skutečně hvězdou. K ověření a zároveň i podrobnějšímu studiu bude použit vesmírný dalekohled Jamese Webba.

Zdroj: engadget.com