Foto: Wikimedia

Hudební vydavatelství žalují Internet Archive za digitalizaci starých nahrávek

Internet Archive čelí soudnímu sporu kvůli jednomu ze svých projektů na ochranu památek. Sony Music Entertainment, Universal Music Group a několik dalších hudebních vydavatelství podalo na tuto největší neziskovou digitální knihovnu žalobu, v níž ji obviňují z porušování autorských práv za digitalizaci, úmyslné nahrávání, distribuci a digitální přenos zvukových nahrávek z doby před rokem 1972. Vydavatelství žalují Internet Archive zejména za projekt Great 78 Project, který se snaží zachovat hudbu nahranou na discích s rychlostí 78 otáček za minutu.

Vydavatelství označují snahy Internet Archive za porušování předpisů, které se týká hudby umělců, mezi něž patří Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Miles Davis a Louis Armstrong. Uvedly také několik příkladů kultovních nahrávek dostupných prostřednictvím projektu Great 78 Project, jako jsou White Christmas, Sing, Sing, Sing či The Christmas Song.

Společnosti uvedly, že písně uchované na webových stránkách projektu jsou již dostupné prostřednictvím streamovacích a dalších hudebních platforem, takže jim nehrozí, že by mohly být navždy ztraceny či zničeny. Organizace ale vysvětlila, že skladby na často velmi vzácných discích a nahrávkách s rychlostí 78 otáček za minutu mají vysokou hodnotu a je potřeba je uchovat i tímto způsobem.

Žalobci s tvrzením nesouhlasí a naopak společnost kritizují: „Internet Archive usiluje o poskytnutí bezplatného a neomezeného přístupu k hudbě pro všechny bez ohledu na autorská práva.“ Vydavatelství požadují zákonné odškodnění až 150 000 dolarů za každou chráněnou zvukovou nahrávku, což by podle agentury Bloomberg mohlo v případě uvedených nahrávek znamenat až 372 milionů dolarů.

Zdroj: engadget.com