Foto: Unsplash

I v kanceláři se můžete chovat ekologicky. Znáte tyto triky?

Šetřit životní prostředí? Překvapivě vám toto rozhodnutí může ušetřit i nějaké ty náklady. Jak se chovat ekologicky v kanceláři? Máme pro vás několik tipů, za které vám nepoděkuje jen planeta, ale i vaše peněženka.

Tisk? Ale co když dávno není nutný

Je opravdu nutné vše a pravidelně tisknout, nebo je dávno jednodušší skladovat dokumenty digitálně? Přece jen tisk nevyžaduje jen tiskárnu, elektrickou energii, barvu, ale i papír. Proto se právě teď můžete rozhodnout, že tisk omezíte na nezbytně nutný. Kromě nákladů na tisk ušetříte i náklady na skladování a archivaci dokumentů. Kdy tisknout? Pokud to situace vyžaduje, pak tiskněte s klidným svědomím. Máme pro vás další tipy, jak ušetřit i při tisku a jak z vaší tiskárny vytěžit maximum. Když tisknout, tak oboustranně

Tisku se dnes nevyhnete? Pak šetřete náklady na tisk a spotřebu papíru. Kromě oboustranného tisku myslete na vhodné ekonomické písmo, které spotřebuje méně náplně do tiskárny. Vyjma nízkonákladového tisku nezapomeňte využívat úsporný režim přístroje. Za zmínku stojí také výměna tonerů, které se čas od času nevyhnete. Věděli jste, že prázdné tonery někteří obchodníci vykupují? Repasované a alternativní tonery pak díky výkupu tonerů pořídíte levněji než ty originální, přitom mnohdy tisknou neméně kvalitně.

TIP: Pro potřeby tisku pořiďte kvalitní recyklovaný papír. Při jeho použití šetříte až 75 % spotřeby energie a až 80 % vody.

Třídit odpad? Ale to je samozřejmost

Méně odpadu, méně starostí. Jenže ani doma a ani v kanceláři nejde omezit množství odpadu tak rychle. Nebojte se, i malé kroky kupředu se počítají. Tím prvním je třídění odpadu do jednotlivých kategorií. Pokud zatím netřídíte odpad, směle se do recyklace vrhněte. Díky tomuto kroku navíc budete mít přehled, kolik jednotlivých kategorií odpadů vlastně produkujete. Po několika týdnech se budete moci rozhodnout, ve které z nich začnete s redukcí. Zvládnete omezit množství odpadků, které vaše kancelář generuje?

TIP: Jak snížit množství obalů a tím odpadů? Vsaďte na ekonomické nákupy. Ušetříte i finančně. Velká balení kancelářských potřeb bývají dostupná za výhodné ceny.

Kvalita namísto kvantity

Když už jsme u těch odpadů, podívejte se na malou chvíli do svého okolí. Co třebas pracovní stůl. Jaké psací potřeby tu vidíte? Třeba takové jednorázové a nekvalitní propisky většinou nakonec po vypsání skončí v koši. Dnes však na trhu najdete spoustu kvalitnějších psacích potřeb s měnitelnými náplněmi. Někdy je i přes vyšší pořizovací náklady hodnota kvalitních pomůcek vykoupena dlouhou životností a možností používat je po celá léta.

Objevte kouzelný kompost

Zbytky svačin či obědů končí v koši. Co kdybyste ale se svými kolegy vymysleli nový projekt? Možná je skvělý čas na chov žížal!  Kompostovatelný odpad můžete ukládat do kompostovače, který si s trochou šikovnosti zvládnete vyrobit sami. Ostatně, kvalitní kompost pak doslova nechá rozkvést i vaši kancelář – použít jej můžete při péči o rostliny. A že žádné nemáte? Hurá pro ně, vaše kancelář si zaslouží trochu té zeleně. Ostatně, jste na cestě za zelenější kanceláří, že?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.