I vysavače Roomba mohou létat, umožňuje jim to vynález internetového kutila

Automatické robotické vysavače patří mezi velmi šikovné pomocníky v domácnosti, kteří si poradí s lecjakým úkolem nebo překážkou. Existuje však jeden běžný stavební prvek, který většinu z nich limituje, a tím jsou schody. Tento problém se pokusil poměrně originálně (a ne nutně prakticky) vyřešit youtuber a inženýr v jedné osobě, Peter Sripol.

Ten přidělal k běžně dostupnému vysavači Roomba trojici malých, ale velmi výkonných větráčků a udělal tak z vysavače něco, co bychom mohli nazvat trikoptérou (kvadroptérou se třemi pohonnými jednotkami). Jeho cílem bylo zjistit, zda by se dalo s běžným domácím vysavačem létat. Odpověď zní ano, ačkoliv s velkým množstvím omezení a zádrhelů.

V první řadě je takovým zádrhelem cena. Tvůrce totiž použil jeden z nejmenších a nejlehčích vysavačů na trhu, který nemá velký výkon a byl levný. Oproti tomu vybavení potřebné k tomu, aby se zařízení mohlo vznést, bylo více než dvojnásobně dražší než samotný vysavač. Další nevýhodou je, že létání není (alespoň prozatím) autonomní a přesun přes schody musí zajistit pilot s ovladačem. V neposlední řadě je to pak fakt, že létající pohon způsobuje silné proudění vzduchu, takže menší předměty nebo papíry létají pod jeho vlivem po místnosti.

Flying Roomba je prototyp, který se z této fáze svého vývoje téměř jistě nikdy nedostane. Je však možné, že za několik let se dočkáme opravdových létajících vysavačů, které dokáží uklidit několikapatrový dům a setřít prach i na nejvyšších poličkách. K tomu je však nyní daleko a my se můžeme bavit pohledem na létající Roombu, která by jistě byla noční můrou všech domácích mazlíčků.

Zdroj: bgr.com