Zdroj: fujifilm.com

IBM a Fujifilm představily magnetickou pásku schopnou pojmout 580 TB dat

V dnešní době není ukládání dat velkým problémem, používáme SD karty s kapacitou stovek gigabajtů, rychlé SSD disky nebo vysokokapacitní cloudová úložiště, k nimž ani nemáme fyzický přístup. Existuje ale i další finančně dostupný, a přesto často opomíjený způsob ukládání dat, a tím je magnetická páska.

Toto médium je sice pomalé, avšak pro archivaci a zálohování dat jde u mnoha společností o preferované řešení. I v tomto odvětví, které bychom mohli považovat za zastaralé, proto probíhá stále aktivní výzkum. Společnosti IBM a Fujifilm našly cestu, jak kapacitu těchto úložišť zvýšit, a představily světu první magnetickou pásku s kapacitou 580 TB.

Jedná se o velký úspěch i vzhledem ke stáří této technologie – první magnetické pásky byly vynalezeny v roce 1928 a v roce 1952 spatřila světlo světa první magnetická páska schopná ukládat počítačová data. Úložiště magnetické pásky v současné době spoléhá na formát Linear Tape-Open (neboli LTO). LTO-8 je nejvyšší běžně dostupný standard a umožňuje uložit 12 TB na kazetu (v případě komprese, která výrazně zpomaluje proces čtení a zápisu potom 30 TB). Na trh by měl brzy přijít i standard LTO-9, který zdvojnásobí kapacitu úložiště.

Společnost Fuji se vydává jinou cestou, než je vývoj nových standardů ve smyslu zapisování dat. Její systém používá jiný materiál magnetických pásků. Přístroje jsou pak jednoduše schopné zapisovat data na stejnou plochu v mnohem vyšší hustotě a z toho plyne i skokové zvýšení kapacity na stovky terabajtů. Výsledkem je možnost výše zmíněné kapacity 580 TB na jednu kazetu.

Problém je, že tato technologie se k zákazníkům nedostane dříve, než v horizontu několika let a je otázkou, kde bude za tu dobu zbytek odvětví ukládání dat.

Zdroj: gizmodo.com