Foto: IBM

IBM vyvinulo první čipy založené na 2nm technologii, k uživatelům se dostanou až za několik let

Cesta ke zlepšování výkonů počítačových čipů vede skrze zlepšování výrobních technologií. V současnosti se pracuje především se zmenšování velikostí jednotlivých polovodičů, z nichž se hmota čipu skládá – čím menší je toto číslo, tím se daných polovodičů vejde více, a čip tak má vyšší výkon. Současné standardy jsou kolem 7nm, Apple a Samsung ve svých čipech používá 5nm. Cestu dále v této oblasti ukázala tento týden společnosti IBM, která představila první 2nm čipy na světě.

Díky vyšší koncentraci polovodičů dokáží podle IBM takové čipy nabídnout ve srovnání s dnešními nejpokročilejšími 7nm čipy o 45 procent větší výkon a až o 75 procent nižší spotřebu elektrické energie.

Podle informací serveru AnandTech obsahuje nový čip IBM přibližně 333 milionů tranzistorů na milimetr čtvereční (MTr/mm2). Pro srovnání – nejpokročilejší čipy výrobce TSMC (postavené pomocí 5nm procesu) obsahují přibližně 173 MTr/mm2, zatímco 5nm čipy Samsung mají přibližně 127 MTr/mm2.

Tyto údaje znějí skvěle, avšak je třeba si uvědomit, že jde zatím o patentovou technologii, kterou společnost IBM vyvinula. Sama společnost IBM není velkým výrobcem čipů a změna technologie výroby, kterou by musely dané provozy projít, u velkých výrobců je velmi nákladná. Uživatelsky dostupných čipů založených na 2nm výrobní technologii se proto nedočkáme ještě několik let.

Největší výrobce čipů Tchajwanská společnost TSMC v současnosti začíná vyrábět 5nm čipy a zavádí technologii pro výrobu 4nm, jejich masovou produkci by měl podle svých plánů začít ve druhé polovině roku 2022.

Zdroj: theverge.com