Foto: kodiak.ai

Ikea zkouší v Texasu provoz kamiónů bez řidiče

Ikea se spojila se společností Kodiak Robotics, která pracuje na samořídící technologii pro dálkovou nákladní dopravu, aby otestovala přepravu zboží ze svých skladů samořiditelnými vozidly. Od srpna letošního roku rozváží autonomní nákladní vozidlo Kodiak každý den nábytek z distribučního centra Ikea poblíž Houstonu do maloobchodní prodejny poblíž Dallasu. Za volantem kamionu sice sedí řidič, který má na starost vyzvednutí naloženého přívěsu a dohlíží na dodání nákladu, avšak kamion se během své 480 kilometrů dlouhé cesty autonomně pohybuje po dlouhých úsecích dálnice.

Ikea věří, že díky partnerství s Kodiak Robotics lépe pochopí, jak mohou být autonomní vozidla bezpečnější a jak by mohly vést i ke zlepšení pracovních podmínek řidičů kamionů. Ačkoli nákladní vozidla Kodiak nejsou elektrická, stojí za zmínku, že studie Kalifornské univerzity v San Diegu ukázala, že autonomní nákladní vozidla jsou přibližně o 10 % efektivnější než vozidla řízená lidmi. Obě společnosti se dohodly na tříměsíčním pilotním programu, ale pokud vše půjde dobře, mohly by podepsat víceletou smlouvu a začít dopravovat zboží z více prodejen a skladů.

Švédská značka domácího nábytku se v posledních měsících pokusila i o další technologické inovace. V červnu spustila novou aplikaci poháněnou umělou inteligencí, která dokáže skenovat místnosti pomocí LIDARu a umožňuje vytvořit 3D repliky místnosti, do které pak uživatel může umístit nábytek Ikea. Majitelům elektromobilů také zpříjemnila život tím, že podepsala dohodu o instalaci rychlonabíječek Electrify America ve více než 25 svých prodejnách v USA.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.