Foto: neuralink.com

Implantovali jsme čip do lidského mozku, tvrdí Elon Musk

Podle Elona Muska byl prvnímu lidskému pacientovi implantován mozkový čip Neuralink. Zákrok byl podle všeho úspěšný, Musk uvedl, že se pacient den po operaci “dobře zotavuje”.

Společnost Neuralink, jejímž cílem je vytvářet rozhraní mezi mozkem a počítačem (brain-computer interfaces), začala loni na podzim nabírat lidské pacienty pro první klinickou zkoušku poté, co dostala zelenou od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration). Společnost Neuralink tehdy uvedla, že do studie se mohou kvalifikovat lidé, “kteří mají kvadruplegii v důsledku poranění krční míchy nebo amyotrofické laterální sklerózy (ALS)”. “Prvotním cílem našeho rozhraní mezi mozkem a počítačem je poskytnout lidem možnost ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pouze pomocí myšlenek,” napsala společnost v prohlášení.

Musk nesdělil žádné další podrobnosti o postupu ani o stavu studie. Uvedl, že “první výsledky ukazují slibnou detekci neuronových hrotů”. Úspěšná implantace zařízení do lidského pacienta by byla pro společnost významným milníkem. Nicméně v této souvislosti je důležité zmínit, že Neuralink také čelí federálnímu vyšetřování kvůli údajnému porušování zákonů na ochranu zvířat.

Generální inspektor amerického ministerstva zemědělství (USDA) údajně vyšetřuje společnost Neuralink kvůli možnému špatnému zacházení se zvířaty během výzkumných testů. Podle agentury Reuters z interních dokumentů vyplývá, že zaměstnanci společnosti vyjadřovali obavy, že společnost uspěchává testování na zvířatech a způsobuje jim zbytečné utrpení.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.