Indická sonda Vikram přestala během přistání na Měsíci komunikovat, měla za úkol hledat vodu

Update 09.09.2019 10:30: Indickým vědcům se podařilo objevit místo kde modul přistál a pokusí se jej oživit. Zatím není jasné, v jakém stavu se nachází a zda se mu podařilo přistávací manévr provést i bez komunikace s Zemí.


Indický vesmírný program byl o pouhý krůček od obrovského úspěchu. Robotické sondě Vikram, kterou indičtí vědci vyvíjeli několik let, se téměř podařilo přistát na Měsíci. Během finálního přistání došlo ke ztrátě komunikace a sonda se pravděpodobně zřítila na povrch. Pokud by se to bývalo podařilo, Indie by se zařadila do elitního klubu zemí, jejichž sondám se podařilo neporušeně přistát na povrchu Měsíce. Tímto úspěchem se zatím mohou pochlubit jen Rusko, Čína a pochopitelně USA.

Přistání sondy Vikram bylo kritickým bodem indické mise Chandrayaan-2, která si za cíl stanovila podrobnější průzkum jižního pólu Měsíce. Jedná se o oblast, která je zatím neprozkoumaná, avšak podle vědců by mohla být velice zajímavá. Spekuluje se o tom, že by krátery v této oblasti mohli ukrývat zmrzlou vodu. Toto tajemství nám však, alespoň prozatím, zůstává utajeno.

Sonda Vikram nesla Rover jménem Pragyan. Oba moduly spolu měly spolupracovat a pomocí celé řady přístrojů získat data o zájmové oblasti. Měly například změřit otřesy povrchu Měsíce, zjisti složení prachu.

První analýzy havárie ukazují, že sonda se během přistávání lehce odchýlila od svého kurzu. Ve výšce přibližně 2,1 kilometrů nad povrchem Měsíce pak došlo ke ztrátě komunikace. Nyní čekáme na podrobnosti, které by měly přinést indické úřady.

Indie ztratila svou lunární sondu už podruhé. Poprvé k tomu došlo v roce 2008. Tehdy šlo však o záměrný manévr, který pomohl získat uvolněný materiál z povrchu Měsíce. Současná indická ztráta ukazuje, že dosažení měsíčního porvchu je i přes technologický pokrok velmi složité.

Zdroj: theverge.com