Indie dokázala sestřelit satelit z nízké oběžné dráhy, vstoupila tak do klubu vesmírných supervelmocí

Spolu s novou kapitolou dobývání vesmíru, kterou můžeme sledovat v posledních letech a také s rostoucím počtem umělých satelitů na oběžné dráze Země se opět otevřela otázka tzv. Space Wars, neboli vesmírných válek. Ty by se (alespoň v současné době) neodehrávaly na vesmírných lodích, jak by si mohl někdo myslet, ale právě v prostředí družic.

Obrana proti satelitům není vůbec jednoduchá a dokáže jí využít pouze několik států na světě, tedy přesněji Čína, Rusko, USA a dnes se mezi ně připojila ještě Indie. Té se tento týden, podle vyjádření tamního předsedy vlády Nárendra Módí podařilo sestřelit satelit z oběžné dráhy. Jednalo se o k tomu určenou družici, kterou vyslala v nedávné době na nízkou oběžnou dráhu ve vzdálenosti zhruba 300 km od Země. Z Indie se tak oficiálně stala kosmická velmoc.

Dělo, které bylo pro tento účel vyvinuto, nese název Shakti (což v hindštině znamená Moc), a jeho projektilu trvalo tři minuty než satelit zničil. Indie má poměrně rozsáhlý vesmírný program jehož valná většina je využívána pro civilní účely. Jak se však ukázalo, má co říci i v obranném sektoru.

Podle zahraničních pozorovatelů jde o snahu ukázat sílu Indie před nadcházejícími parlamentními volbami. Ty budou s počtem 900 milionů voličů největší v dějinách lidstva a premiér Modi se v nich pokusí obhájit svůj mandát.

Zdroj: washingtonpost.com