Foto: Pixabay

Indie připravuje zákon kriminalizující obchody i vlastnictví kryptoměn, umetá tak cestu vlastnímu projektu

Kryptoměny, především Bitcoin, zažívají v posledních dnech nebývalý růst. Na obzoru se však objevují nečekané problémy. Indie, která je shodou okolností dle žebříčků nejrychleji rostoucí ekonomikou světa, uvažuje o velmi přísné legislativě namířené proti kryptoměnám, respektive jejich majitelům. Podle agentury Reuters připravují tamní zákonodárné složky zákon, který bude kriminalizovat těžbu, vlastnění i obchodování s těmito komoditami. Dle dostupných informací je pravděpodobné, že tento zákon bude zaveden a Indie se stane zemí s nejpřísnějšími zákony v této oblasti na světě.

Podle dostupných informací by majitelé kryptoměn měli půl roku na to, aby se svých digitálních aktiv zbavili. Konkrétní tresty za držení a obchod s kryptoměnami po tomto termínu nebyl stanoven, avšak vládní panel z roku 2019 naznačoval trest až ve výši deseti let odnětí svobody.

Jaké jsou přesné důvody zákazu kryptoměn, není známé. Pravděpodobně se ale bude jednat o více bodů, mezi nimiž jistě nebude chybět podpora terorismu a nelegálních aktivit nebo praní špinavých peněz. Velkou roli hraje i fakt, že Indie jako stát plánuje zavedení vlastní oficiální státní kryptoměny, ta by se měla stát jedinou možnou používanou ve státě. Zákon by jí tedy měl svým způsobem udělat prostor.

Až doposud platila za jednu z nejpřísnějších zemí směrem ke kryptoměnám Čína. Ta přísně zakazovala obchody s kryptoměnami, avšak jejich samotné vlastnictví nezakazovala. Indie by byla v tomto mnohem striktnější.

Není to poprvé, co se indické úřady pokusily bojovat proti kryptoměnám.  Centrální banka je zakázala v roce již v roce 2018. Nejvyšší soud ale toto rozhodnutí zrušil. Nově přijatý zákon by však situaci opět změnil.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.