Zdroj: wikipedia.org

Indie využila kamerové systémy k identifikaci 1100 osob z demonstrací, tamní obránci lidských práv protestují

Pokud mluvíme o užívání inteligentních kamerových systémů proti obyvatelům vlastní země, máme na mysli nejčastěji Čínu. Nyní se však ukazuje, že ani sousední Indie v této oblasti příliš nezaostává a v případě potřeby neváhá nejvyspělejší technologie použít. Tamní orgány činné v trestním řízení využily záběry z kamer rozpoznávajících obličeje k identifikaci více než 1100 účastníků nepokojů, která tam v únoru proběhly.

Tuto informaci uvedl v Indickém parlamentu Amit Shah, jeden z členů nejvyššího orgánu tamní vlády, jenž má ve své gesci mimo jiné právo a soudnictví. Dodal, že se jedná o první obdobný vládní krok v historii země. Systém rozpoznávání obličejů pracuje s obří databází fotografií z občanských a řidičských průkazů, které shromažďovaly indické úřady.

Indická vláda využila tuto pokročilou technologii v době, kdy ještě neexistoval zákon, který by ji reguloval. Kritici tohoto kroku tvrdí, že vláda neměla pro daný krok žádnou oporu v platné legislativě a že svým jednáním poručuje rozsudek nejvyššího soudu.

Systém rozpoznávání obličeje, který vláda používala v Dillí, byl až doposud určen k identifikaci pohřešovaných dětí. V uplynulém roce se jeho výkon musel posunout velmi rychle dopředu, protože ještě v roce 2019 měly kamery problém rozeznat chlapce od dívky a jejich výsledná přesnost nepřesahovala řádově jednotky procent.

Automatické rozpoznávání obličejů je velmi silnou technologií s potenciálem vstoupit do života téměř každému, kdo se pohybuje ve veřejném prostoru. Její obecné použití je tak velmi diskutabilní. Systémy navíc často nepracují přesně, a může tak na základě strojové chyby dojít k zatčení nebo jinému ovlivnění života nevinného člověka.

Zdroj: theverge.com