Foto: Unsplash

Instagram výrazně poškozuje duševní zdraví dospívajících, Facebook to tají

O tom, že prostředí sociálních sítí má negativní vliv na některé dospívající uživatele, nemusíme spekulovat. Zajímavý výzkum, který přináší konkrétní data (jež však měla zůstat utajena), nyní provedl sám Facebook. Míru, do jaké Instagram škodí duševnímu zdraví svých mladších uživatelů, ale nezjišťoval jen tak, tato otázka společnost totiž zajímá zejména proto, že plánuje spustit verzi této oblíbené aplikace pro děti.

Podle deníku The Wall Street Journal výsledky tohoto interního výzkumu dopadly „dost špatně“. Sama společnost se o výsledky s veřejností podělit nechtěla. Každopádně zmiňovaný deník nedávno k výsledkům studie získal přístup. Podle těchto dat má Instagram negativní vliv zejména na dospívající dívky, které mají tendenci se neustále srovnávat – tedy posuzují svoji hodnotu, atraktivitu a úspěch na základě srovnávání s ostatními.

Podobně jako jiné sociální sítě, i Instagram je doslova napěchován upravenými fotografiemi „ideálních“ těl, které se objevují nejen v rámci příspěvků od ostatních uživatelů, ale například také jako reklamní sdělení. Podle dat mělo jít dokonce o každou třetí dospívající dívku, které toto srovnávání způsobovalo problémy s reálným hodnocením vlastního těla.

Z jiné ze studií, kterou také prováděl Facebook a týkala se dospívajících uživatelů z USA a Velké Británie, vyplývá, že více než 40 % osob uvedlo, že se začalo cítit „neatraktivně“ až když začali používat Instagram.

Společnost také zjistila, že Instagram vede k většímu srovnávání než konkurenční aplikace jako například TikTok či Snapchat. Instagram totiž primárně upozorňuje na vizáž a životní styl uživatelů. Z výzkumu také vyplynulo, že řada uživatelů se na Instagramu cítí závislá, a nedokáže s jeho sledováním přestat, i když by chtěla.

Z výzkumu, který proběhl v roce 2019, navíc vyplynulo, že dospívající uživatelé viní tuto sociální platformu také ze zvýšení míry úzkostí a deprese, které u sebe pociťují. U menšího procenta uživatelů (13 % z Velké Británie a 6 % z USA) navíc lze vysledovat souvislost mezi sebevražednými myšlenkami a používáním aplikace.

Závěr je tedy jasný. O to víc ale zaráží postoj Facebooku, který se ve svých veřejných prohlášeních snaží tomuto ožehavému tématu vyhýbat, opakovaně také zatajuje výsledky svých interních studií, což na celou věc rozhodně nevrhá dobré světlo.

Zdroj: theverge.com