Foto: Pxhere

Instagram zavedl nové ověřování identity uživatelů – krátká selfie videa

Instagram v podstatě od svého vzniku řeší problémy s falešnými účty. Jde ale o nerovný boj a je obtížné najít skutečně účinné opatření, které by aktivitám podvodníků dokázalo efektivně bránit. Přesto by Instagram tentokrát mohl být úspěšný – nově totiž vyžaduje, aby uživatelé pořizovali krátké videozáznamy (video selfie) k ověření své totožnosti.

Společnost Meta (dříve Facebook), která Instagram vlastní, slibuje, že nahraná krátká videa nebudou na platformě nikde viditelná a do 30 dnů budou smazána. Uvádí také, že nebude shromažďovat biometrické údaje ani používat technologie pro rozpoznávání obličejů. Jednoduše řečeno: Instagram bude žádat nové uživatele, aby natočili krátký videoklip, který poté algoritmy umělé inteligence vyhodnotí k potvrzení toho, že jste skutečná osoba. U stávajících účtů se zdá, že zatím nic podobného není potřeba provádět.

Proto pokud se od nynějška bude k Instagramu chtít přihlásit nový uživatel, platforma ho vyzve, aby vytvořil krátké video, a to tak, že spustí natáčení a bude přitom otáčet hlavou různými směry, díky čemuž algoritmus zjistí, že jde o skutečnou osobu, a ne třeba o fotografii.

Zajímavé přitom je, že Instagram na podobném ověřovacím mechanismu pomocí selfie videí pracuje již delší dobu. Poprvé tento typ ověřování začal zavádět již loni v srpnu. Musel jej však rychle stáhnout, jelikož se objevily technické problémy. Nyní se ale zdá, že Instagram tyto potíže úspěšně odstranil.

Podobnou technologii přitom používá řada seznamovacích aplikací (např. Tinder či Bumble). V jejich případě však nejsou vyžadována krátká videa, ale několik fotografií obličeje z různých úhlů.

Zdroj: xda-developers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.