Intel má v plánu postavit v Irsku nový výrobní závod za 8 mld. dolarů

Intel plánuje postavit v Irsku nový výrobní závod za 8 miliard dolarů. Má zabírat plochu 110 000 m2, zaměstnat 1600 lidí a jeho výstavba potrvá čtyři roky a vyžádá si 3000 dělníků.

Zařízení se bude nacházet v areálu Intelu Leixlip v hrabství Kildare na východě země, kde již jeden výrobní závod postavil a kde v současnosti pracuje 4500 lidí. Je navrženo kromě jiného tak, aby mohlo zčásti zvýšit efektivitu stávající výrobní linky.

Součástí nové továrny má být 8 několik desítek metrů vysokých nádrží s vodou, 50 m vysoké věže, záložní generátory nebo čistírny odpadních vod. Budou potřeba proto, že Intel předpokládá, že závod každý den spotřebuje až 37 milionů litrů vody.

Společnost má v souvislosti se stavbou rovněž v plánu rozšířit okolní silnice, zavést autobusové a bicyklové cesty, vybudovat parkovací místa pro nové zaměstnance a také zasadit 6000 stromů a 12000 keřovitých rostlin, aby zmírnila dopad stavby na životní prostředí.

Půjde o největší soukromou investici v historii Irska a někteří komunální politici, kteří se s plány Intelu měli možnost seznámit, si nejsou jisti, jestli se mu jí podaří úspěšně realizovat. Země má totiž s podobnými megaprojekty jistou negativní zkušenost – před časem oznámil velké plány na expanzi svých zdejších aktivit Apple, na poslední chvíli se ale vše rozmyslel.

 

Zdroj: techspot.com