Intel pracuje na procesoru schopném se sám učit

Intel vyvíjí svůj první procesor schopný se sám učit. Procesor s pracovním označením Lohti test chip se prý bude umět učit od svého okolí a připomínat svou činností lidský mozek.

AI procesor podle vyjádření společnosti tvoří digitální obvody, které napodobují základní funkce lidského mozku, díky čemuž je efektivita strojového učení vyšší a zároveň nepotřebuje tolik výpočetního výkonu. To by mělo pomoci počítačům, aby se mohly samy od sebe „organizovat a činit rozhodnutí na základě asociací a schémat“. AI procesor by mohl mít podle společnosti velký dopad na průmyslovou automatizaci a personální robotiku.

Intel není jediným, kdo se snaží v tomto sofistikovaném segmentu hardwaru prorazit. Google již využívá na cloudu založené výpočetní jednotky zvané Tensor (TPU), které také podstatně urychlují procesy strojového učení. AI procesor Intelu by měl být na rozdíl od TPU Googlu schopný se učit lokálně, což by mohl být lepší způsob než řešení vycházející z technologie cloudu – nemusí totiž přenášet data v počítači a z počítače, vše se děje uvnitř procesoru. Potenciálně přelomový procesor se zatím nachází ve stadiu prototypu.

 

Zdroj: tweaktown.com