Zdroj: wikimedia.org

Intel představil rozhraní Thunderbolt 4, které zvládne až dva 4K monitory současně

Nové počítačové vysokorychlostní rozhraní Thunderbolt 4, na kterém pracuje společnost Intel, oproti třetí generaci nabídne některá vylepšení. Mezi ta nejzásadnější patří zejména podpora připojení až dvou 4K obrazovek či jednoho 8K monitoru, podpora docků až se čtyřmi Thunderbolt 4 konektory či nabíjení počítače minimálně z jednoho a více USB-C portů.

Standard Thunderbolt byl Intelem původně vyvinut ve spolupráci s Applem a první dvě generace tohoto rozhraní používaly připojení miniDisplayPort, na USB-C přešel Thunderbolt 3 v roce 2015, což usnadnilo připojení 4K monitoru.

Se svým předchůdcem má Thunderbolt 4 společného poměrně mnoho – maximální rychlost přenosu 40 Gb/s i USB-C. Liší se ale tím, jak ji využívají. Novinka tudíž bude schopna reálné podpory dvou 4K nebo jedné 8K obrazovky (na rozdíl od pouze teoretické možnosti u Thunderboltu 3). Zdvojnásobí se rychlost úložiště, a to z 16 Gb/s na 32 Gb/s (4 GB/s). Novou generaci tohoto rozhraní tak ocení zejména videoeditoři a ti, kteří pracují s velkými soubory.

Intel se postaral také o lepší zabezpečení, a to díky nové technologii VT-d, která dokáže chránit před útoky Direct Memory Access nebo DMA. Přibude také možnost nabíjení zařízení minimálně z jednoho či více USB-C portů. Kromě toho bude Thunderbolt 4 disponovat také novou funkcí, díky níž bude možné probudit počítač pomocí pohybu myši nebo stisknutím klávesy na klávesnici (pokud bude připojen k docku). Možnosti využití se rozšíří také schopností podporovat až čtyři porty Thunderbolt. A samozřejmě nechybí ani podpora standardu USB-4.

Thunderbolt 4 bude primárně určen pro náročné uživatele. Ostatní pravděpodobně nepocítí nijak razantní změnu. Novinka by se měla objevit již letos na podzim na zařízeních s procesory Tiger Lake.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.