Intel vyzývá výrobce notebooků ke spolupráci v rámci projektu Athena

Jak by mohla vypadat budoucnost přenosných počítačů? Podle společnosti Intel leží klíč k ní v energetické šetrnosti a spolupráci výrobců komponent notebooků. Tyto cíle by se měly plnit v rámci platformy Athena, kterou společnost Intel představila na letošním ročníku veletrhu CES.

Intel pro potřeby této platforma založil na Tchaj-wanu a v Kalifornském městě Folsom speciální centra, nazvaná Athena Open Labs. Ta by měla zajišťovat pro jednotlivé výrobce testování jejich komponent. Součástí těchto center budou i poradní centra vedená odborníky na optimalizaci výkonu PC.

Project Athena by se tak měl stát jakýmsi garantem kvality jednotlivých komponent. Intel počítá s tím že by se jednalo téměř o všechny složky z nichž se skládají přenosné počítače, od displejů, přes SSD disky až po Wi-fi moduly.

Celý projekt by měl začít naplno fungovat v roce 2020 a měl by být spojen především přenosnými počítači s 5G konektivitou a pokročilou AI. První várky notebooků, jež splňují certifikaci Athena bychom se mohli dočkat ještě v letošním roce. Předpokládá se, že v jejich základu by měla být nová generace notebookových procesorů Intel Ice Lake. Intel slibuje, že tyto notebooky mohly mohly v reálném zatížení (streamování videa, používání kancelářských aplikací) dosáhnout na životnost baterie až 9 hodin na jedno nabití.

Zdroj: engadget.com