Investigativní reportáž ukazuje, že některé krajně pravicové stánky na Facebooku mají zmírněná pravidla
Společnost Facebook nepostupuje proti všem projevům nenávisti na své sociální síti stejně. Tvrdí to britský investigativní novinář, který ve v rámci své práci o současném stavu Facebooku nechal zaměstnat jako moderátor, starající se o obsah facebookých skupin.
Podle jeho zjištění umožňuje Facebook uzavřeným extrémně pravicovým skupinám publikovat výroky a názory, které by jinde ihned označoval za porušující pravidla a mazal. Pokud se jeho zjištění prokáží, bude mít společnost Facebook velký problém s vysvětlením toho jakým způsobem pracuje na zlepšení prostředí na síti, které už od loňského roku propaguje.
Reportér, který pracoval z pochopitelných důvodů v utajení, byl přímo svým nadřízeným pověřen, aby na vybraných stránkách přehlížel rasistické, fanatické a nenávistné příspěvky nebo grafické násilí. Měl za úkol také ignorovat zjištění, že některým uživatelům je méně než třináct let a tudíž by podle pravidel nemohli Facebook využívat.
Během své reportáže se reportér nechal najmout společnosti CPL sídlící v Dublinu, která poskytovala Facebooku moderátorské služby. Právě tam byl seznámen s „ochrannými pravidly“, která bránila vybrané skupiny, údajně proto, že poskytovala Facebooku velký zdroj příjmů. Ochrana, kterou Facebook poskytuje například vládním stránkám, byla poskytnuta mimo jiné i stránkám na kterých participoval krajně pravicový aktivista Tommy Robinson.
Společnost Facebook v reakci na zjištění slíbila, že činnost společnosti CPL prověří, stejně jako činnost dalších společností, které jí po celém světě poskytují podobné služby. Pokud objeví pochybní, rozváže s nimi smlouvy. Zároveň také slíbila nová školení pro moderátory jednotlivých stránek.
Zdroj: theguardian.com