Foto: se svolením Apple

iPhone 14 Pro překvapí průstřelem, který maže hranice mezi hardwarem a softwarem

Společnost Apple včera představila svoje nové iPhony. Přestože design v podstatě zůstává stejný jako u loňských třináctek, iPhone 14 Pro prodělal zásadní a na první pohled patrné změny – místo klasického výřezu totiž získal průstřel, který Apple pojmenoval Dynamic Island. Jde o jednu z nejvýznamnějších inovací Applu posledních let – pomocí softwaru jej lze rozšířit například o oznámení, zobrazení přehrávané hudby či příchozí FaceTime hovory.

iPhone 14 Pro je vybaven novým displejem Apple Super Retina XDR, který dosahuje maximálního jasu až 2 000 nitů. Tato nová technologie obrazovky také umožňuje, aby 6,7palcová obrazovka zůstala neustále zapnutá, takže nemusíte probouzet telefon, abyste zkontrolovali důležité informace. To je umožněno díky novému speciálnímu režimu nízké spotřeby, který dokáže snížit obnovovací frekvenci displeje na velmi nízkou hodnotu 1 Hz. Pokud uživatel telefon otočí displejem dolů nebo jej schová, automaticky dojde k úplnému zhasnutí obrazovky.

Samozřejmostí je také nový mobilní čip A16 Bionic. Jedná se o šestijádrový procesor spárovaný s pětijádrovým grafickým procesorem. Apple tvrdí, že vysoce výkonná jádra spotřebují o 20 % méně energie než jádra A15, a pochopitelně jsou také rychlejší. A16 je velkým lákadlem u řady Pro, jelikož standardní iPhone 14 zůstal u loňského čipu A15.

iPhonu 14 Pro vyšší výkon potřebuje, a to mimo jiné kvůli novému 48megapixelovému primárnímu fotoaparátu (oproti standardním 12Mpx snímačům jde o obrovský skok). Je vybaven také čtyřpixelovým snímačem, který umožňuje snadno převzorkovat velké fotografie na 12Mpx snímky. Skvělou zprávou je i focení v režimu ProRAW a natáčení videí novým akčním režimem, který umí do velké míry vyhladit otřesy.

U všech fotoaparátů modelů 14 i 14 Pro najdeme také technologii Apple Photonic Engine, která zlepšuje výkon při slabém osvětlení. K dispozici je také nový teleobjektiv nabízející dvojnásobný optický zoom spolu s novým 12Mpx ultraširokým fotoaparátem. Aktualizován byl dokonce i blesk, který se může pochlubit dvojnásobně silnějším jasem.

Cena iPhonu 14 Pro bude začínat na 33 490 Kč v případě 128GB iPhonu 14 Pro a 36 990 Kč u iPhonu 14 Pro Max. Standardní verze iPhone 14 startuje na 26 490 Kč. Předobjednávky začínají již 9. září, prodej pak o týden později.

Zdroj: engadget.com