Írán plánuje zavedení národní kyberměny, aby se vyhnul americkým sankcím

Íránská centrální banka odhalila plány na zavedení vlastní národní digitální měny. Zemi má pomoci překonat tvrdé ekonomické sankce uvalené USA.

Podle banky by kyberměna zatím neznámého jména měla být kryta riálem, íránskou národní měnou. Měla by fungovat podobně jako bitcoin – přesněji v tom, že veškeré transakce budou prováděny prostřednictvím technologie blockchain, na rozdíl od něj ji však prý nebude možné těžit, protože infrastruktura bude soukromá. Infrastruktura má být po testování a schválení dostupná coby ekosystém íránským bankám a společnostem aktivním na poli kyberměn.

Centrální banka měla v minulosti k bitcoinu a dalším digitálním měnám odmítavý postoj, nicméně zmíněné sankce, které mají na íránskou ekonomiku devastující vliv, ji donutily hledat nové způsoby, jak ekonomice pomoci. A právě národní kyberměna by podle ní mohla přinést řešení za situace, kdy je země kvůli sankcím mimo jiné odstřižena od mezinárodních finančních systémů. Právě blockchain by jí měl usnadnit transfer peněz po celém světě.

Írán není jedinou zemí, která pro vyřešení palčivé ekonomické situace a obejití amerických sankcí sáhla po digitální měně – v únoru spustila svou národní kyberměnu s názvem petro Venezuela. Je kryta státními zásobami ropy, zemního plynu, zlata a diamanty.

 

Zdroj: independent.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.