Italské úřady prověřují Samsung i Apple kvůli zpomalování telefonů

Italská antitrustová agentura zahájila dvě na sobě nezávislá vyšetřování, která se týkají obchodních praktik mobilních gigantů Samsungu a Applu. Podezřívá je, že nechávají své telefony plánovaně zastarávat a omezují jejich výkon, aby motivovali jejich majitele ke koupi nových.

Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM) zkoumá, jestli aktualizace, které oba výrobci svým zákazníkům posílají, nejsou navržené tak, aby ubraly mobilním zařízením část jejich výkonu. Zákazníci možná nedostávají dostatečné informace o účincích aktualizací a jejich dokumentace, která je přístupná zákazníkům, neobsahuje podrobnosti, jak můžou nové aktualizace ovlivnit výkony telefonů. To může podle názoru AGCM porušovat Italské zákony na ochranu spotřebitelů.

Agentura nezmiňuje, jestli se její vyšetřování týká i nedávné kauzy společnosti Apple, která bez vědomí majitelů cíleně snižovala výkon svých telefonů, aby tak šetřil výkon jejich baterií. Je však velmi pravděpodobné, že impuls pro začátek šetření mohl vzniknout právě v této kauze. Apple už čelí obvinění ve Francii, kde je plánované omezování výkonu starších spotřebičů nelegální.

Tento týden slíbil CEO Applu Tim Cook, že iPhony získají novou aktualizaci, která mimo jiné umožní zpomalování výkonu vypnout. Měla by také poskytnout detailnější informace o stavu baterií.

Společnost Samsung zatím oficiálně v podobné kauze jako Apple zatím zapletena nebyla. Proč je druhé vyšetřování vedeno proti ní, zatím AGCM neoznámila.

Aktualizace 22.01.2018: David Sahula, tiskový mluvčí společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak nám k situaci v Itálii poskytl tento komentář: “Spokojenost zákazníků je a vždycky bude pro Samsung největší prioritou. Samsung nevydává žádné softwarové aktualizace, aby snížil výkonnost svých produktů během jejich životního cyklu. Budeme plně spolupracovat s italským Úřadem pro trh a hospodářskou soutěž, abychom fakta objasnili.”

Zdroj: theverge.com