Izraelská centrální banka zvažuje emise digitálních měn

Izraelská centrální banka zvažuje emise digitálních měn coby prostředku k vytvoření rychlejšího platebního systému. Informuje o tom agentura Reuters.

Dalším cílem má být snížení množství hotovosti v oběhu. Podle agentury je izraelská vláda připravena přijmout příslušnou právní úpravu nebo zahrnout věc do svého rozpočtu na rok 2019, pokud banka vydá kladné stanovisko. Někteří ekonomové se domnívají, že kyberměny jako bitcoin a další bude jednoho dne možné v ekonomikách běžně používat s tím, že by je zaváděly právě centrální banky. Zdroje agentuře také sdělily, že Izraelská centrální banka by veškeré digitální měny centralizovala a podléhaly by zákonům o praní špinavých peněz a jiným regulacím.

Jak známo, bitcoin a další kyberměny jsou dnes veskrze decentralizované a jejich hodnota je více či méně kolísavá. Platí to zejména o bitcoinu, jehož hodnota před pár dny atakovala hranici 19 tisíc dolarů za minci, aby krátce nato (25. prosince) klesla na 14 tisíc dolarů. Základním znakem kyberměn je, že umožňují provádět transakce bez centrálního prostředníka využitím technologie zvané blockchain, která používá k ověřování a zaznamenávání všech transakcí sdílenou účetní knihu. Tento systém však zároveň umožňuje vyvádět peníze z oficiální ekonomiky.

Izraelská vláda se snaží v posledních několika letech snížit množství hotovosti v oběhu a tím zmenšit podíl černé ekonomiky na té oficiální. Odhaduje se, že černá ekonomika se podílí na HDP Izraele až 22 %, u nás to bylo za loňský rok kolem 15 %. V listopadu požádala Izraelská centrální banka odbornou veřejnost o návrhy na vytvoření alespoň jednoho platebního systému, který by podporoval okamžité platby po vzoru podobných systémů ve Velké Británii nebo Švédsku. V takovém systému by iniciátorovi platby odešla z účtu konkrétní částka okamžitě a příjemce by ji během velmi krátké doby obdržel. Transakce by mohly být prováděny 24 hodin denně celý rok.

Zavedení rychlého platebního systému je jednou možností, zatímco zavedení digitální měny představuje jinou formu pokročilého platebního systému, který však ve světě zatím neexistuje, upřesňuje agentura Reuters.

 

Zdroj: reuters.com, mashable.com