Izraelská vesmírná loď se pokusí přistát na Měsíci jako první zástupce soukromého sektoru

Raketa Falcon 9 vynesla ve čtvrtek na oběžnou dráhu mimo jiné i jednoho malého pasažéra z technického světa. Byla jím malá izraelská kosmická loď, která tak zahájila svoji téměř dvouměsíční misi, jejímž cílem je přistát na povrchu Měsíce.

Pokud vše půjde podle plánu, pokusí se přistávací modul pojmenovaný Beresheet o závěrečný manévr 11. dubna. Pokud se mu to podaří stane se tak prvním lunárním vozidlem financovaným ze soukromých zdrojů, jemuž se to podaří. Zároveň se také stane první izraelskou sondou, která se na povrch Měsíce podívá.

Až doposud měly „monopol“ na průzkum Měsíce tři státy, tedy Rusko, USA a Čína. Bylo to dáno především extrémní finanční náročností a technické vyspělosti. Rozvoj soukromého vesmírného letectví, který počítá s rozdělením nákladů mezi více objednavatelů by však toto měl změnit a zde je první příklad toho, jak by to mohlo v budoucnu vypadat. Kromě Izraele by se prostřednictvím své sondy ráda do dobývání měsíce zapojila i Indie.

Měsíc je místem, které v současnosti láká řadu větších či menších firem pro budoucí investice. Předpokládá se, že po roce 2020 budou přistání na Měsíci relativně běžná a bude tam vznikat stále více možností a forem byznysu. A právě nyní startuje relativně dlouhé, ale klíčové, přípravné období v němž však nechce žádný z konkurentů zaspat.

Izraelská mise je první podobný pokus svého druhu a není vůbec jistý, že skončí úspěchem, řada fanoušků kosmonautiky jim drží palce. Mohla by totiž odstartovat zcela novou etapu v dobývání vesmíru.

Zdroj: space.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.