Foto: se svolením Culham Centre for Fusion Energy

Jaderný fúzní reaktor JET překonal dosavadní rekord

Fúznímu reaktoru JET (Joint European Torus) nedaleko Oxfordu ve Velké Británii se podařilo vyrobit doposud největší množství udržitelné energie z atomové fúze. O tomto úspěchu informoval časopis Nature. Rekordu se podařilo dosáhnout 21. prosince 2021, konkrétně šlo o 59 megajoulů energie vyrobených během pětisekundového fúzního impulzu. Jde o více než dvojnásobek toho, co se mu podařilo v roce 1997.

Reaktor JET je naprosto zásadním zařízením Evropského programu jaderné syntézy (EUROfusion) financovaného EU. Jeho hlavním úkolem je pomoci vědcům prokázat správnost jejich modelování. Jde také o testování pro budoucí experimenty s mnohem větším reaktorem ITER, který již vzniká ve Francii a který má začít testovat fúzi v roce 2025.

Prozatím vše funguje podle plánu. „JET skutečně dosáhl toho, co bylo předpovězeno. Stejné modelování nyní říká, že ITER bude fungovat,“ uvedla pro Nature fúzní fyzička Josefine Prollová. Při rekordu byla použita směs deuteria (tzv. těžké vody) a tritia. Šlo tedy o stejnou palivovou směs, která bude pohánět ITER. Tritium je radioaktivní izotop vodíku, který při fúzi s deuteriem generuje více neutronů než deuterium sloučené samo se sebou, což zvyšuje energetický výkon. Vědci navíc vyměnili vnitřní stěnu tokamaku, aby snížili množství odpadu z tritia.

JET dosáhl hodnoty Q 0,33, což znamená, že vyrobil přibližně třetinu vložené energie. Dosud nejvyšší dosažená hodnota Q je 0,7 v zařízení National Ignition Facility amerického ministerstva energetiky, ale této hodnoty bylo dosaženo pouze na 4 miliardtiny sekundy. Cílem projektu ITER je dosáhnout hodnoty Q 10 nebo vyšší a zároveň vytvořit 500 MW energie pro dlouhé 400 až 600sekundové pulzy. ITER nebude produkovat čistou energii ve formě elektřiny, ale připraví půdu pro budoucí zařízení, která to dokážou.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.