Zdroj: c.pxhere.com

Jailbreak zpřístupňující skrytá zákoutí nejnovější verze operačního systému iOS je k dispozici uživatelům

Společnost Apple je známa svou snahou udržet software telefonů svých zákazníků v maximální bezpečnosti. Tu mimo jiné zaručuje i tím, že do zařízení s operačním systémem iOS není možné instalovat aplikace třetích stran, které neprojdou oficiálním schválením ze strany společnosti Apple. Toto pravidlo ale některé uživatele omezuje a volí proto neoficiální postup odemknutí svého iOS pomocí nahrání tzv. jailbreaku.

A ten nejnovější, který odemyká iOS 13.5, vychází právě nyní a zájemci si jej mohou stáhnout na stránkách unc0ver.dev. Hackerům, kteří za jeho vytvořením stojí, se podařilo prolomit bezpečnostní systémy nejnovější verze operačního systému za necelý týden. Využili k tomu chyb přímo v jádru operačního systému, které jsou odborníkům známé poměrně dlouho. Díky tomu je možné využít tento jailbreak pro všechny zařízení s iOS 11 a vyšším.

Vývojáři na svých stránkách uvádí, že jejich změna, která umožní lepší ovládání mobilního telefonu nebo tabletu, je pro uživatele bezpečná a nikterak nenarušuje běh operačního systému jako takového. Kromě možnosti instalace neschválených aplikací dává tato funkce přístup uživatelům i do částí souborového systému telefonu, které jsou za běžných okolností uživatelům zamčené. Pochopitelně má taková změna v systému telefonu negativní dopad při uplatňování případné záruky.

Společnost Apple proti těmto typům zásahů do systémů svých zařízení pochopitelně bojuje. Dříve byly jailbreaky realtivně běžné, avšak v posledních letech se Applu dařilo jim zabránit, a to jak právní, tak kybernetickou cestou. Je pravděpodobné, že se Apple bude právně bránit i proti současné situaci.

Zdroj: unc0ver.dev

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.