Foto: se svolením Neom

Jak bude vypadat chytré bezemisní město The Line v Saúdské Arábii

V roce 2021 odhalil saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán plány na vybudování The Line, chytrého města, které bude postaveno vertikálně, nebude mít žádné silnice ani auta a bude fungovat čistě díky obnovitelným zdrojům energie.

Nyní saúdská vláda zveřejnila rendery toho, jak by The Line mohlo vypadat po dokončení. Město bylo navrženo tak, aby bylo pouze 200 metrů široké, ale 500 metrů vysoké a 170 kilometrů dlouhé. Podle plánů by mělo pojmout až 9 milionů obyvatel.

Autoři projektu tvrdí, že v navrhovaném městě budou všechny potřebné služby vzdáleny pouhých pět minut chůze. Město nebude mít žádné silnice (a tedy ani automobily), ale bude se moci pochlubit vysokorychlostní železnicí, která povede z jednoho konce na druhý a tuto vzdálenost (tedy 170 km) urazí za pouhých 20 minut. Město by mělo mít také speciální systém větrání, které bude vytvářet ideální klima po celý rok.

The Line je součástí saúdskoarabského megaprojektu Neom za 500 miliard dolarů, který se buduje v provincii Tabuk. Jedná se o kontroverzní projekt, protože kvůli výstavbě se bude muset přestěhovat přibližně 20 000 lidí. Tito obyvatelé přitom patří k domorodému kmeni Huwaitat, který v zemi žil ještě před založením Saúdské Arábie. Řada aktivistů protestujících proti projektu Neom byla unesena a uvězněna. To mimo jiné přimělo společnost Riot Games, která měla původně v plánu uzavřít sponzorskou smlouvu s Neomem, že svůj záměr odvolala.

Zdroj: engadget.com