Zdroj: Philips

Jak doma svítit více za méně? Stačí mít Philips Hue!

7.8

Kompatibilita a rozšiřitelnost

8.5/10

Spolehlivost a odezva

8.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Spolehlivost
  • Rychlá odezva v místní síti
  • Levný provoz
  • Podpora IFTTT a hlasových asistentů

Mínusy

  • Cena
  • IFTTT ne vždy reaguje správně

Osvětlení dnes již nepředstavuje jen vynález T. A. Edisona, ale je to široká škála výrobků, ve které se lehko zamotáte. A jak tedy vybírat? Philips Hue nabízí hned několik skupin výrobků jak pro vnitřní , tak pro venkovní využití. K těm interiérovým patří žárovky, pásky, lampy, stropní světla a lustry, v sekci venkovního osvětlení najdeme zahradní osvětlení nebo nástěnné lampy. Veškeré osvětlení je spojeno takzvaným mostem (bridge), jenž je se všemi chytrými prvky propojen přes protokol Zigbee, a tak lze jednoduše zapínat, vypínat i měnit všechna světla i z pohodlí gauče, postele nebo třeba resortu u moře. Je pravdou, že pořizovací cena je vyšší, ale vzhledem ke kvalitě výrobků je zcela oprávněná (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete níže pod tlačítkem).

Philips Hue je platforma inteligentního osvětlení, která umožňuje ovládat světla v domácnostech za pomoci aplikace na vašem smartphonu, chytrých hodinkách nebo hlasovým asistentem jako je Apple HomeKit, Google Assistant či Amazon Alexa. My se dnes podíváme do interiéru, a to konkrétně na startovací balíček, který Philips Hue nabízí.

Philips Hue Bridge

Žárovky a další nabízené produkty si samozřejmě můžete zakoupit jednotlivě, ale využití plného potenciálu budete potřebovat most. A proč? Philips Hue Bridge je takový velín nebo mozek celé chytré domácnosti, který předává vaše požadavky do svítidel pomocí speciálního přenosového protokolu. Ten funguje na komunikační technologii ZigBee a Wi-Fi. K využití všech funkcí Philips Hue zařízení doporučujeme stáhnout oficiální aplikaci dostupnou pro Android, tak iOS, skrze kterou se k mostu připojuje. Poté lze ovládat veškeré připojené chytré prvky, i když nejste doma. V síti je možné mít až 50 Hue žárovek a 12 Hue příslušenství. A proč mít Bridge konkrétně? Bez bridge funguje vše jen lokálně přes Bluetooth, nelze bez něj vytvářet místnosti, zóny, automatizace a ani ovládat světla vzdáleně.   

Startovací balíček

Philips Hue nenabízí pouze jednotlivé produkty ale pořídit si můžete i startovací balíček. Startovací balíčky jsou různé, zpravidla obsahují dvě nebo tři LED žárovky Philips Hue White and Color či White Ambiance doplněné o most. Mostu jsme se věnovali výše, vrhneme se tedy na zmíněné White and Color žárovky. 

Už z názvu je patrné, že půjde o žárovky s možností změny barev, kterých je na výběr až 16 milionů barev, z toho je více než 50 tisíc odstínů bílé. Žárovky mají standardní patici E27, takže je lze našroubovat do běžných světel. Příkon se liší dle typu žárovky, ale zpravidla se pohybuje v rozmezí 8-10 W. To znamená, že při dnešní průměrné ceně elektřiny vás provoz jedné žárovky vyjde do 50 korun za 1000 hodin svícení, přičemž udávaná životnost výrobcem je 25 tisíc hodin provozu. Teplotu barev je možné nastavit v rozmezí 2000–6500 kelvinů a světelný tok činí 1100 lumenů, což je velmi dobrá hodnota v kategorii chytrých žárovek.

Co se designu týče, žárovky nejsou nijak výstřední, na první pohled byste ani nepoznali, že by se mělo jednat o chytrou žárovku. Samotná žárovka má zvonovitý tvar začínající paticí, která navazuje na kovové bílé tělo fungující jako chladič, a to vše zakončené mléčným bílým sklem.

Otevřít, kliknout, budiž světlo

K ovládání Hue žárovek se využívá stejnojmenná aplikace dodávaná přímo výrobcem Philips Hue. Ta po připojení mostu nenabízí pouze ovládání chytrých prvků domácnosti, ale také jejich přehledné rozdělení. Co si pod rozdělením zařízení představit? Po zakoupení startovacího balíčku si nejprve v aplikaci můžete vytvořit seznam místností a následně je možné každou žárovku umístít do vámi vytvořené místnosti, ve kterých se světla nachází. Výhodou tohoto dělení je, že není nutné ovládat každý prvek zvlášť, v případě, že máte v jedné místnosti více zařízení Hue, ale umožňuje ovládat celou místnost naráz. Změnit můžete mimo barev i jas nebo využít nadefinované scény. Ty umožňují rychlou změnu jasu nebo barev jednoho nebo všech světel v místnosti nebo zóně najednou. V aplikaci jsou různorodé scény dle činnosti nebo nálady,vybrat si můžete ideální světelné podmínky pro čtení, relax, sledování filmů a mnohem víc. Nemusíte využívat jen předdefinované scény, můžete si vytvořit a uložit i vlastní. Část scén je animovaných a lze tak například animovat barevné téma pro celé spodní patro nebo třeba zahradu. 

Bridge také umí propojení se Spotify, Apple Music a dalšími a umožní animovat místnosti a zóny v reálném čase podle hudby, která je reprodukovaná například přes Chromecast nebo AirPlay z Vašeho telefonu. Výhodou je, že k animaci není použit mikrofon telefonu, ale přímo samotný zvukový záznam, takže nedochází ke zpoždění mezi efektem světla a hudby.   

Hrajete? Philips Hue vám také umožní animovat zóny v kooperaci s PC. Stačí nainstalovat aplikaci Philips Hue, spárovat Bridge a můžete nechat stropní světla, lampy nebo ambientní panely za monitory ve vaší herní místnosti animovat dle zvuku nebo dokonce obrazu Vašeho PC. Díky tomu tak získáte ještě silnější zážitek z hraní her nebo sledování filmů. 

Další velmi šikovnou funkcí jsou rutiny. Nastavit si můžete ranní probuzení postupným rozsvícením světel, večerní postupné rozsvěcení, při západu slunce (nastavuje čas automaticky, podle skutečného západu slunce), nebo nastavit, co se má stát v případě, kdy odejdete z domu, nebo pokud se vrátíte zpět. Aplikace po svolení využívá polohu telefonu a díky tomu je schopná tyto rutiny provádět. Lze tak nastavit rozsvícení nebo zhasnutí skupiny nebo jednotlivých světel, když se vzdálíte nebo přiblížíte domovu. Další výhodou oficiální aplikace je ovládání chytré domácnosti, i když doma vlastně nejste. Díky podpoře systému IFTTT se vaše požadavky zpracovávají mimo vaši domácí síť. To je šikovné především pokud odejdete z domu a vzpomenete si, že jste nezhasli nějaké světlo. Proč jej tedy nechat svítit celý den nebo se ho vracet zhasnout, když ho můžete vypnout jedním kliknutím vzdáleně. Díky chytrému osvětlení si můžete užít dovolenou více v klidu, jelikož nastavené pravidelné rozsvícení pomůže odradit zloděje.

Závěr

Ano, všechno to zní krásně, ale i u Philips Hue jsou nějaké ty nešvary. Asi nikdo u sebe nenosí neustále telefon, aby si rozsvítil, a občas je tak potřeba využít klasický vypínač. S vypnutím světla problém není, přecvaknete vypínač a světlo zhasne. Pokud jste však světlo vypnuli v aplikaci a následně si chcete rozsvítit, tak se světlo rozsvítí, ale ne s posledním uloženým nastavením, jak byste čekali. Nejlepší je tedy ovládat světla pouze přes aplikaci, což nemusí být vždy to nejpříjemnější řešení. Možností zůstává dokoupit vypínač jako Hue Tap Dial Switch nebo Hue dimmer switch nebo využít nabízené funkce hlasového ovládání, kdy je možné jednoduchými hlasovými příkazy světla ovládat. Další nevýhodou je, že pokud vypadne v domácnosti elektřina, tak po opětovném obnovení dodávek elektřiny se všechna světla sama rozsvítí. Využití IFTTT také není zcela bezproblémové, což není vina na straně Philipsu. Nicméně při zadání úkonu mimo vaši lokální síť funguje IFTTT se značným zpožděním nebo se požadavek (například pro zhasnutí světla) neprovede vůbec.

Obrovskou výhodou je možnost rozšiřitelnosti a dostupnost spousty aplikací třetích stran, které vám poskytují možnost vytěžit z osvětlení maximum a navodit si tak doma perfektní atmosféru dle vašich preferencí, díky nabízeným scénám. Osvětlení lze synchronizovat s hudbou, herními doplňky jako Razor Chroma, nebo využít Ambilight s vaší televizí, kdy se světla přizpůsobují barvami scéně odehrávající se v televizi.

Dalším výrazným plusem je spolehlivost a odezva celého systému. Pokud se bavíme o práci s prvky v lokální síti, odezva světel je prakticky okamžitá bez zbytečných prodlev. Připojení je stabilní a neděje se, že by se zařízení odpojovala. Zkrátka, co rozkážete, to se v tu ránu stane.

Produkty Philips Hue sice nepatří mezi ty nejlevnější na trhu se smart osvětlením, ale za dodávanou kvalitu a spolehlivost systému je nastavená cena adekvátní. Pokud si plánujete zařídit nebo rozšířit vaši chytrou domácnost, Philips Hue by vám určitě nemělo uniknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.