Foto: se svolením Apple

Jak iMac G3 změnil historii Applu a založil novou generaci jedinečných stolních počítačů

Počítač iMac má dlouhou a zajímavou historii, která doslova za pět minut dvanáct pomohla společnosti Apple postavit se opět na nohy. Jde o zcela jedinečné zařízení, které si rozhodně zaslouží pozornost. Víte, co jej činí tak jedinečným a oblíbeným a čím vším se vlastně odlišuje od klasického počítače? Přinášíme vám přehled toho nejzajímavějšího, čím tento jedinečný All in One počítač prošel a co může uživatelům nabídnout.

Trocha historie

Počítač iMac stál (po boku přehrávače iPod) za znovuzrozením skomírajícího Applu. V roce 1997 totiž společnost zažívala krizi. V té době se naštěstí do firmy vrátil Steve Jobs, který se rozhodl přijít se zcela novým konceptem počítače, který by oslovil nové zákazníky. V té době šlo o naprosto jedinečný koncept – All in One, tedy vše v jednom. Počítač měl totiž veškerý hardware skrytý „uvnitř“ monitoru. Velkým plusem byl i neotřelý design, jemuž vévodil zejména průsvitný barevný kryt (později dokonce hned ve třinácti barvách).

A tak se v roce 1998 objevil na trhu nový trhák – iMac G3, který nabízel 23 MB RAM, pevný disk s kapacitou 4 GB, grafiku ATI Rage IIC, CD mechaniku a sloty pro USB konektory. V tehdejší době přitom byly standardem diskety a USB bylo ještě v plenkách. Šlo tedy o nezvykle pokrokové zařízení.

Písmeno „i“ na začátku názvu odkazovalo na internet. Díky vestavěnému modemu a uživatelské přívětivosti totiž bylo připojení k internetu otázkou několika kliknutí (Apple prý tvrdil, že tento úkon lze provést dokonce pouze ve dvou kliknutích). A vzhledem k tomu, že iMac G3 byl ihned po zapnutí připraven k použití, není divu, že se hned po svém uvedení stal vůbec nejprodávanějším počítačem v USA a v Japonsku.

Čím se dnešní iMac liší od klasického počítače?

Částečně jsme o tom již mluvili, nicméně současná podoba iMacu prošla obrovským vývojem a pochopitelně nabízí podstatně více než verze z roku 1998. Začněme tedy hned do očí bijící výhodou – jablečný počítač je oproti klasice zcela jistě kompaktnější (vzhledem k tomu, že má veškerý hardware ukrytý v monitoru), a je tedy vhodný pro všechny uživatele, kteří šetří místo.

Mezi další přednosti patří velmi kvalitní Retina displej, který nabízí miliardu barev a 5K rozlišení. A ačkoli i některé klasické počítače se mohou pochlubit takto kvalitními displeji, rozhodně u nich nejsou standardem.

A tím výčet nekončí, dále můžeme jmenovat i velmi spolehlivou vývojářskou podporu, operační systém macOS (nicméně v tomto ohledu jsou do velké míry ve hře preference jednotlivých uživatelů), vysoká kvalita zabudovaných webkamer FaceTime HD a samozřejmě také odlehčený design.

Každopádně tak jako jinde i v tomto případě platí, že každý má jiné požadavky, a tedy i preference. Pokud však zvažujete koupi iMacu, velmi pravděpodobně neuděláte chybu, když mu svoji šanci dáte.