Foto: Unsplash

Jak rychlý internet potřebujete a jak změřit jeho skutečnou rychlost

Pomalý internet dokáže znepříjemnit celou řadu činností – od sledování digitální televize přes streamování až po online pracovní schůzky. Víte ale, že rychlost není vše? Znáte pojem agregace? A jak správně změřit rychlost vašeho internetového připojení?

Většina lidí přemýšlí tak, že čím rychlejší internet, tím lépe. Je ale potřeba si v první řadě ujasnit, jaké jsou vaše požadavky a zda vysokou rychlost skutečně využijete. Vyšší rychlost totiž sice znamená lepší odezvu a větší přenosovou rychlost, ale také vyšší výdaje za internet.

Vysoká rychlost internetu se vyplatí, pokud sledujete videa online, hrajete náročné hry pro více hráčů (multiplayer), streamujete nebo v domácnosti využíváte více připojených zařízení současně. Pokud ano, měli byste zvolit DSL (tedy připojení prostřednictvím běžné telefonní přípojky). DSL rychlost a stabilita patří mezi nejspolehlivější.

Kromě samotné rychlosti je ale důležitý také pojem agregace. Tento termín vyjadřuje počet uživatelů, s nimiž sdílíte internetovou linku, a tedy, s nimiž se dělíte o internetovou rychlost. V praxi se tak může stát, že přestože je rychlost vašeho internetu vysoká, pokud začnou ostatní uživatelé ve stejném časovém úseku například stahovat velké soubory, vaše rychlost se rapidně sníží.

Agregace je vyjádřena číselnou hodnotou, a to v poměru 1:X, kde X je počet uživatelů, s nimiž kapacitu linky sdílíte. Pochopitelně to znamená, že čím nižší je X, tím lépe pro vás. Nejlepší je hodnota 1:1, což znamená, že linku s nikým nesdílíte, a rychlost vašeho internetu je tedy stabilní a nemůže být ovlivněna aktivitou dalších uživatelů.

Rychlost ale nemusí být vždy taková, jakou máte sjednanou s poskytovatelem ve smlouvě. Doporučuje se proto čas od času provést měření rychlosti internetu. Nejenže tak prověříte, zda poskytovatel dodržel podmínky, ale můžete odhalit také technické potíže.

Jak na to? Existuje celá řada online nástrojů, pomocí nichž můžete rychlost svého internetového připojení změřit. Aby nebylo měření zkreslené, měli byste splňovat tyto podmínky: být připojeni k síti ethernetovým kabelem (nikoli bezdrátově), PC by měl mít správně nastavený operační systém, aktualizovanou verzi webového prohlížeče i všech ovladačů. Důležité je také ukončit všechny ostatní procesy (stahování, přehrávání na YouTube apod.) a v případě měření přes modem odpojit všechna další zařízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.