Foto: Unsplash

Jak si usnadnit výběr nového mobilního telefonu

Bez svého telefonu si obvykle neumíme představit ani jediný den. Nákup nového zařízení proto čas od času čeká každého. A zatímco někteří uživatelé jdou s dobou a vždy vybírají nejnovější mobilní telefony na trhu, jiní se i několik let spokojí s jediným modelem.

Pokud patříte do první skupiny a sledujete poslední trendy, výběr nového smartphone pravděpodobně zvládnete levou zadní. Jestli ale patříte do druhé skupiny uživatelů, při výběru nového kousku můžete být lehce vyvedeni z míry. Vývoj v tomto odvětví totiž neuvěřitelným tempem chvátá vpřed. A proto to, co bylo ještě před dvěma lety top, v současné době mohou nabízet i podstatně levnější modely.

Jestliže si při výběru nového zařízení nejste jisti, poradíme vám, jak si tento zpravidla ne příliš jednoduchý proces maximálně usnadnit a od čeho začít. Vůbec nejdůležitější je stanovení priority. Jsou pro vás důležitější peníze (tedy kolik za telefon zaplatíte), nebo to, co vám mobilní zařízení nabídne?

Pokud je pro vás částka, kterou za mobil hodláte utratit, limitující, a tedy si ji nemůžete dovolit překročit nebo ji překračovat jednoduše nechcete (a za ušetřené peníze si raději koupíte něco jiného), zjistěte, do které třídy zhruba spadá váš budoucí telefon. Standardně se setkáváme se třemi třídami: základní (tzv. low-end) třída, která začíná zhruba na částce 1 000 Kč. Střední třída se pohybuje zhruba v rozmezí 6-15 tisíc korun. A nejvyšší (high-end) třída začíná někde kolem 20 tisíc korun a zahrnuje tzv. vlajkové modely.

Podle částky, kterou chcete za telefon utratit, se pak váš výběr jednoduše zúží na mobilní telefony, které spadají pouze do odpovídající třídy. Následně postupujete stejně, jako ti, kteří cenovkou limitováni nejsou, jen s tím rozdílem, že budete vybírat z daleko menšího počtu modelů, což vám výběr pochopitelně velmi usnadní.

Ať už tedy patříte mezi uživatele, kteří vybírají z jedné třídy, nebo mezi ty, kteří se podle tříd řídit nechtějí a jednoduše si přejí telefon „přesně podle svých představ”, je důležité si vyjasnit, co přesně od telefonu očekáváte.

Jednou z častých chyb bývá, že uživatelé věnují pozornost zejména kvalitě fotoaparátu či celkovému designu. Jde samozřejmě o důležitá kritéria, pokud ale budete chytrý telefon používat i ke hraní her, stahování dat, brouzdání po internetu, sledování filmů, poslechu hudby či používání celé řady aplikací, nikdy byste neměli zapomenout i na tyto parametry: procesor a velikost RAM, vnitřní paměť, výdrž baterie, operační systém a rozlišení a velikost displeje. To, že jde o zcela zásadní kritéria, si někteří uživatelé neuvědomují, a jsou pak obvykle nemile překvapeni pomalým chodem zařízení nebo nutností velmi častého nabíjení.

Máte už zhruba představu o tom, co od svého nového telefonu očekáváte a na co jej budete nejčastěji používat, případně do jaké třídy spadá? Pokud ano, můžete směle přejít k výběru konkrétního modelu .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.