Jaká je výrobní cena iPhonu X?

Ještě před oficiálním představením iPhonu X na akci Apple Keynote v září letošního roku fanoušci diskutovali o tom, kolik bude nový top telefon stát. Spekulovalo se, jestli tentokrát protne magickou hranici 1000 dolarů. To se nakonec stalo, respektive levnější verze iPhonu X se 64GB pamětí se zastavila jeden dolar pod touto hranicí a verze s 256 GB ji o 149 dolarů překonala. V Česku byla jejich cena stanovena na 29 990 Kč, resp 34 490 Kč. Jedná se tedy o nejdražší mobil na trhu a jeho cena výrazně přesahuje průměrnou mzdu v České republice.

Ale co je vlastně na tomto telefonu tak drahé? Agentura Reuters přinesla zajímavou analýzu, ve které se pokusila vyčíslit hodnotu jednotlivých hardwarových prvků bezrámečkového krasavce. Nejdražší komponentou je nepochybně 5,8palcový OLED displej, ten stojí 65,50 dolarů, což je téměř dvojnásobek oproti 4,7 palcovému LCD displeji iPhonu 8, jehož pořizovací cena je 36 dolarů. Šasi iPhonu X vyrobené z nerezové oceli Reuters ohodnotil na 36 dolarů. Stejný konstrukční prvek iPhonu 8, na jehož výrobu byl použit hliník, stojí 21,50 dolarů. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Celkově byla výrobní cena iPhonu X vyčíslena na 357,50 dolarů. To znamená, že Apple má na jednom prodaném telefonu zisk 64 procent. U iPhonu 8 je to 59 procent. Tim Cook, vedoucí společnosti Apple, komentoval cenu nových iPhonů minulý týden:

Pokud jde o způsob, jakým určujeme ceny, snažíme se ocenit hodnotu, kterou poskytujeme. Nesnažíme se účtovat nejvyšší cenu, kterou bychom mohli, nebo něco takového. Jen se snažíme reálně ocenit to, co dodáváme. A iPhone X má spoustu skvělých nových technologií, které jsou na špičce současných možností mobilních telefonů. Je to báječný výrobek a nemůžeme se dočkat, až se lidem dostane do rukou.

Cena, kterou jsme v článku uvedli, počítá jen s nákupem hardwarových komponent a jejich sestavením, v reálu je do ní třeba započítat náklady na vývoj a další drobnější částky. Obecně však platí, že cenová politika Applu počítá s jistou exkluzivitou svého zboží. Prodejci po celém světě musí podle dohody s Applem dodržovat cenu, kterou firma se znakem nakousnutého jablka určila.

Zdroj: 9to5mac.com reuters.com