Foto: se svolením ILIOS

Jaké výhody má fotovoltaická elektrárna a kolik ušetříte?

Ceny energií se stále drží velmi vysoko, není proto divu, že řada lidí uvažuje o možnostech, jak ušetřit. Jedním z osvědčených způsobů je pořízení fotovoltaiky. Domácí fotovoltaická elektrárna je výbornou cestou k dosažení energetické nezávislosti a zároveň šetří životní prostředí. Neustále rostoucí zájem o instalaci fotovoltaiky mezi spotřebiteli proto nepřekvapuje.

Úspory jsou přitom výrazné. Za rok provozu domácí fotovoltaické elektrárny ušetříte 50–80 %, což se vyplatí. Zejména vezmeme-li v potaz nejistý vývoj cen plynu a elektřiny na trhu, jejichž pokles nelze předpokládat. Akumulace energie do baterií navíc zajišťuje možnost čerpat obnovitelnou energii i v době, kdy slunce nesvítí.

Velkou výhodou je možnost zkombinovat fotovoltaickou elektrárnu s tepelným čerpadlem, díky čemuž se můžete zbavit závislosti na zemním plynu. Užitečná je i nezávislost na dodávkách v případě výpadku či přerušení dodávky proudu. Vlastní zdroj také ocení lidé žijící mimo distribuční sítě. Stejně tak poslouží fotovoltaika pro firmy, jimž dokáže ušetřit nemalé náklady.

Instalace fotovoltaické elektrárny je překvapivě snadná a rychlá (obvykle v rozmezí 2–4 dnů). Fotovoltaické panely jsou navíc velmi nenáročné na údržbu a téměř bezporuchové. Nevýhodou je poměrně vysoká vstupní investice, která se ale vrátí v průběhu 2 a ž 7 let. Dobrou zprávou je, že zájemci o fotovoltaiku (ale třeba také tepelné čerpadlo) mohou čerpat státní dotace (program Nová zelená úsporám), a to až do výše 50 % pořizovacích nákladů.

Firem, které se věnují instalaci fotovoltaické elektrárny, je na trhu poměrně velké množství. Jednou z nich je také fotovoltaika Brno, která poskytuje FVE na klíč, a to jak pro rodinné domy, tak pro firemní objekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.