Foto: Unsplash

Jaký vybrat iPhone na sezónu 2022?

Chcete si letos pořídit nový iPhone, ale nejste si jisti, po kterém modelu sáhnout? Poradíme vám, podle čeho vybírat, na co při výběru nezapomenout a jak můžete při koupi ušetřit.

Jedním z možných řešení totiž může být nákup rozbaleného nebo třeba i použitého, ale plně funkčního telefonu. Za zánovní iPhone ani použitý iPhone se nemusíte stydět, nejenže většinou nelze poznat rozdíl oproti novému zařízení, ale bývá garantována i naprosto bezproblémová funkčnost a záruka. Jedním z takových obchodů je i iPhoneMarket, který nabízí široký výběr jablečných smartphonů od iPhone 7 až po iPhone 12 Pro Max za velmi příznivé ceny.

Jak se tedy rozhodnout pro telefon, který splní vaše očekávání? Velmi praktické je si nejdřív stanovit, kolik chcete do iPhonu investovat, potažmo po jaké cenové kategorii sáhnete. Nejběžněji se smartphony dělí do tří základních tříd:

 1. základní třída: iPhone 8, SE,
 2. střední třída: iPhone X, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, 12, 12 Mini,
 3. high-end: 12 Pro, 12 Pro Max.

Pokud již máte jasno ohledně financí, čeká vás otázka o tom, co od nového jablečného telefonu sami očekáváte. Patříte mezi vášnivé fotografy, hráče mobilních her nebo si potrpíte na dlouhou výdrž baterie? Každý z nás klade na telefon jiné požadavky. Doporučujeme vám proto vytvořit seznam vlastností/parametrů od těch pro vás nejdůležitějších až po ty méně důležité.

Pro lepší orientaci jsme vytvořili seznam základních kategorií, na které byste při výběru neměli zapomenout. Ke každé kategorii uvádíme také jednotlivé modely iPhonů, abyste získali lepší představu:

 • Fotoaparát – Nejlepší profesionální fotosestavu nabízí modely iPhone 13 Pro a 13 Pro Max (oba fotoaparáty jsou stejné), v závěsu za nimi jsou iPhone 13, 13 Mini, 12 Pro a 12 Pro Max a neurazí ani iPhone 12 a 12 Mini (nicméně zde již chybí teleobjektiv). V porovnání s dostupnou cenovkou najdeme dobrý foťák i u iPhone SE a celé jedenácté řady. Fotoaparáty jablečných telefonů dlouhodobě patří mezi špičku, ať už zvolíte jakýkoli z novějších modelů, neměli byste proto sáhnout vedle.
 • Velikost telefonu – Velikost lze u iPhonů velmi snadno určit i podle názvu – modely Pro Max jsou největší, zatímco nejmenší je iPhone SE a Mini verze.
 • Displej – Největší displej nabízí všechny modely Pro Max (6,7 palců), nejmenší naopak iPhone SE (4,7 palců) a logicky i Mini modely (5,4 palců). Co se týče obnovovací frekvence, zde jednoznačně kraluje iPhone 13 Pro a 13 Pro Max (až 120 Hz), většina ostatních modelů nabídne „jen“ 60 Hz.
 • Procesor – Nejvýkonnější procesor A15 Bionic uvnitř skrývá iPhone SE (vzhledem k ceně jde o jeden z nejlepších jablečných telefonů v poměru cena/výkon), ale také všechny modely třinácté řady (tedy iPhone 13, 13 Mini, 13 Pro a 13 Pro Max). Velmi výkonný je však i A14 Bionic, kterým se mohou pochlubit všechny modely dvanácté řady.
 • Paměť – V tomto ohledu jednoznačně vítězí iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, které nabízejí až 1 TB úložiště, 512 GB se může pochlubit iPhone 13, 13 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, ostatní modely zpravidla nabízejí maximálně 256 GB.
 • Baterie (všechny telefony z obchodu iPhoneMarket nabízí 90–98% baterie) – Apple výdrž baterie udává v hodinách přehrávání videa uloženého v telefonu, nejlepší výdrží se s přehledem může pochlubit iPhone 13 Pro Max (28 hod), pak následuje 13 Pro (22 hod), 12 Pro Max (20 hod) a 11 Pro Max (20 hod), 13 (19 hod), 11 Pro (18 hod), sedmnáct hodin výdrže nabídnou shodně modely 13 Mini, 12, 12 Pro a 11. Dále pokračují 12 Mini (15 hod) a XS Max (15 hod), XS (14 hod) a nejhůře se v tomto ohledu umístila zařízení 8, X a SE – shodně se 13 hodinami výdrže.
 • Dual SIM – Dvě SIM karty podporují zařízení: iPhone XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, 12, 12 Pro, 12 Pro Max, 13, 13 Pro a 13 Pro Max.

Jak jsme se již zmínili v úvodu, obchod iPhoneMarket nabízí nižší ceny také díky prodeji použitých nebo zánovních telefonů. Vedle těchto zařízení však velmi výhodně nabízí také zcela nová zařízení, případně telefony, které byly pouze vybaleny z krabice. Podle stavu iPhonu můžete vybírat ze šesti kategorií:

 1. kategorie b+ – použitý telefon (plně funkční, mohou se však vyskytovat drobné oděrky či škrábance, 12 měsíců záruka)
 2. kategorie a – použitý telefon (plně funkční, bez škrábanců či oděrek, žádné nebo minimální známky používání, 12 měsíců záruka)
 3. kategorie a+ – použitý telefon (plně funkční, top stav, bez známek použití, 12 měsíců záruka)
 4. zánovní – stav nového telefonu (12 měsíců záruka)
 5. rozbalené – nový neaktivovaný telefon (pouze rozbaleno z původní folie, 24 měsíců záruka)
 6. nerozbalené – nový neaktivovaný telefon (originální balení, 24 měsíců záruka)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.