Foto: JAXA

Japonská raketa H3 se při neúspěšném startu sama zničila ve vesmíru

Druhý pokus japonské agentury JAXA (národní agentura pro výzkum a vývoj v oblasti letectví a kosmonautiky) o vypuštění rakety H3 skončil velkým neúspěchem. Raketa sice byla schopna opustit startovací rampu, ale velící středisko na zemi bylo nuceno o několik minut později aktivovat systém ukončení letu poté, co se nepodařilo zažehnout motor druhého stupně. JAXA ve svém prohlášení uvedla, že příkaz k sebedestrukci byl raketě předán v 10:52 japonského času, protože misi nebylo možné uskutečnit. Agentura incident stále vyšetřuje, aby zjistila, co přesně se během letu pokazilo.

Raketu H3 vyrobila společnost Mitsubishi Heavy Industries. Program byl schválen v roce 2013, a Japonsko stál přes 200 miliard jenů (32,4 miliard Kč). JAXA doufala, že raketu vypustí v roce 2020 (a v tomto roce skutečně dokončila testování H3), ale kvůli technickým problémům musela její první let odložit. První skutečný pokus o start 17. února letošního roku byl přerušen dříve, než se raketě podařilo odstartovat, a to kvůli problému s elektrickým rušením.

Podle webu Nikkei Asia považuje premiér Fumio Kišida raketu H3 za klíčovou pro obchodní a národní bezpečnostní ambice země. Byla vytvořena proto, aby na oběžnou dráhu vynášela japonské sledovací satelity a nabízela služby i soukromým klientům. JAXA a Mitsubishi se údajně podařilo snížit náklady na vypuštění rakety na polovinu, tedy na 50 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč), což je podle nich méně než náklady na start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. V budoucnu se také očekává, že H3 bude dopravovat náklad na podporu projektu NASA Artemis v rámci programu Lunar Gateway.

Zničená raketa H3 nesla družici ALOS-3. Podle agentury Reuters byla také vybavena experimentálním infračerveným senzorem, který byl vytvořen se schopností detekovat odpaly severokorejských balistických raket.

Zdroj: www.engadget.com