Japonsko bojuje proti vesmírnému odpadu, testuje dřevěné družice
Když se řekne kosmický materiál, vybaví se nám většinou tvrzené odlehčené slitiny kovů vzniklé speciální technologií. Bohužel velké množství toho, co lidstvo do vesmíru pošle, tam i zůstane ve formě vesmírného odpadu. Ten může znamenat (především na oběžné dráze Země) velký problém. Poletující kusy materiálu mohou poškodit ostatní družice nebo rakety a v krajním případě může dojít k takové míře znečištění orbitu, že nebude možné ze Země bezpečně vůbec vzlétnout. Navíc i v případě, že materiál shoří, vznikají v horních vrstvách atmosféry toxické zplodiny.
Kjótská univerzita proto plánuje využít pro vesmírné projekty doposud nevídaný materiál – dřevo. Na projektu pracuje tým spolu se společností Sumitomo Forestry. Ta zkoumá mimo jiné i možnosti růstu dřeva ve vesmírných podmínkách.
V současnosti se projekt soustředí na testování odolnosti různých typů dřeva v extrémních podmínkách na Zemi. Na celém projektu se mimo jiné podílí i profesor Doi, který v roce 2008 osobně navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici a jako první člověk v dějinách vrhl speciálně navržený bumerang do vesmíru.
Společnost Sumitomo Forestry má velmi dlouhou minulost a její stopy nás zavedou více než 400 let zpět do historie k řemeslníkům, kteří se zabývali speciálním využitím dřeva. Tvůrci projektu doufají, že se jim podaří první družici s dřevěným obalem vyslat na oběžnou dráhu v roce 2023. Jaký typ dřeva k tomu bude použit a jakou úpravou projde, nebylo zveřejněno.
Zdroj: bbc.com