Foto: Unsplash

Japonsko už potřetí odložilo start měsíční rakety

Japonská kosmická agentura v pondělí již potřetí odložila start své lunární mise “Moon Sniper” kvůli špatnému počasí. Raketa H2-A, která měla odstartovat z jižního ostrova Tanegašima, měla nést výzkumnou družici vyvinutou ve spolupráci s NASA a Evropskou kosmickou agenturou.

Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA) zatím neuvedla nové datum startu. Společnost MHI Launch Services, spolutvůrce rakety, na sociální síti X uvedla, že mise byla odvolána z důvodu příliš silného horního větru.

Minulý týden úspěšně přistála poblíž jižního pólu Měsíce indická sonda. Indický úspěch přišel několik dní poté, co ve stejné oblasti havarovala ruská sonda, a čtyři roky poté, co předchozí indický pokus na poslední chvíli selhal. I Japonsko se už v minulosti o přistání na měsíci pokoušelo. Minulý rok vyslalo sondu Omotenaši, kterou nesla raketa Artemis 1 od NASA. Mise se ale nezdařila a JAXA ztratila se sondou komunikaci.

V dubnu tohoto roku se zdálo, že by na Měsíci mohla přistát první soukromá společnost, a to když svoji sondu vyslal japonský startup ispace. Sondě se však nepovedl přistávací manévr a ispace po „tvrdém přistání“ se sondou ztratil komunikaci. Japonsko má také problémy s nosnými raketami. V březnu došlo k selhání nové generace modelu H3 a v říjnu 2022 k selhání do té doby spolehlivé rakety na tuhé palivo Epsilon.

Zdroj: www.phys.org