Foto: se svolením JBL

JBL Charge 5 – Odolný bezdrátový reproduktor

7.8

Design a zpracování

8.0/10

Konektivita

7.0/10

Zvuk a výdrž baterie

8.5/10

Plusy

  • Kvalita zvuku
  • Certifikace IP67
  • Kompaktní rozměry
  • Party Boost
  • Výdrž baterie

Mínusy

  • Nemá 3,5mm jack
  • Nelze párovat s předešlými modely
  • Horší zvukový projev při sledování filmů

Milujete hudbu a potřebujete ji mít všude s sebou? Tak nastražte uši, protože vám představujeme dobrého společníka na cesty JBL Charge 5. Jde o odolný bezdrátový reproduktor v kompaktní velikosti od firmy JBL, který vám za pořizovací cenu od 3 314 Kč nabídne hodně muziky za málo peněz.

Charge 5 vám mimo drsnějšího vzhledu nabídne i odolnost, a to v podobě IP67. Nemusíte se tedy o reproduktor bát v případě, že posloucháte hudbu například někde u vody. A pokud pracujete v prašném prostředí, tady taky nebude problém. Jinými slovy, grilovačky s přáteli, na lodi, na pláži, u bazénu nebo v práci, Charge 5 nic nezastaví (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete níže pod tlačítkem).

Design a zpracování

Jak jsme již zmínili, jedná se o kompaktní reproduktor s rozměry 9,7 × 9,4 × 22,3 cm (š × h × v), u kterého si můžete vybrat až z 9 barevných variant. Určitě není problém reprák strčit do tašky, batohu, i větší kabelky nebo ho prostě vzít do ruky, jelikož váží pouhých 960 gramů. Tělo má válcovitého tvaru s logem JBL, po stranách reproduktor zdobí vykřičníky a díky lehce agresivnějšímu tvarování působí zajímavě. Pod logem naleznete LED kontrolku, která primárně slouží jako indikátor stavu baterie. Jediné, co trochu kazí dojem, je gumové žebrování na spodní straně, nicméně jde o praktický prvek a reproduktor pomocí něj drží na místě jako přibitý. Na horní straně najdete 6 tlačítek určených pro přepnutí nebo spuštění a zastavení písničky, navýšení nebo snížení hlasitosti, zapnutí reproduktoru a tlačítko pro režim Party boost. Sice není úplně elegantním kouskem a nemusí být vhodný jako doplněk vašeho interiéru, ale o to u tohohle reproduktoru nejde. 

Konektivita a výdrž baterie

Bluetooth 5.1. Ano, to je jediná možnost, jak se lze k reproduktoru připojit. Je to trochu škoda, ale v dnešní době již začíná být standardem, že u audio zařízení klasický 3,5mm jack nenajdeme, a Charge 5 není výjimkou. Reproduktor JBL Charge 5 nabízí praktickou funkci Party boost, která umožňuje propojit více reproduktorů pro ještě lepší zážitek z hudby. Bohužel, pokud jste již majitelem předchozího modelu Charge 4, který měl podobnou funkci, ale s pojmenováním JBL Connect+, nový Charge 5 se s tímto starším modelem Charge 4 nepropojí. Tato omezení mohou být důležitým faktorem, pokud plánujete propojení více reproduktorů a máte předchozí model Charge 4, je potřeba s tímto omezením počítat. 

Co se týče výdrže baterie, JBL Charge 5 nabízí díky velké baterii s kapacitou 7 500 mAh až 20 hodin nepřetržitého poslechu na jedno nabití. To je více než dostatečně dlouhá doba, která vám umožní užívat si hudby po celý den bez nutnosti častého nabíjení. Na zadní straně nalezneme konektor USB-C určen k nabíjení a USB-A, díky kterému můžete reproduktor využít i jako powerbanku. Když přijde na nabíjení, kompletně nabito máte za zhruba 4 hodiny při 5 V / 3 A, které se využívá i u mobilních telefonů. Můžete tedy reproduktor nabíjet jakoukoliv nabíječkou určenou pro mobilní telefon. V balení společně v reproduktorem dostanete nabíjecí kabel, ale adaptér budete muset využít svůj nebo si jej zvlášť dokoupit.

Zvuk

A teď k tomu nejdůležitějšímu, a tím je samotný zvuk. O ten se starají výkonné reproduktory o celkovém výkonu 40 W, které poskytují vyvážený a čistý zvukový projev, konkrétně se jedná o 30 W RMS woofer a 10 W RMS tweeter. Díky výkonnému zesilovači je reproduktor schopen produkovat zvuk s vysokými, středními a nízkými frekvencemi (65 Hz – 20 kHz) s dobrým rozlišením. Zvuk je jasný, srozumitelný a s minimem zkreslení i na vyšších hlasitostech. Charge 5 je primárně určen k přehrávání hudby, není nejvhodnějším kandidátem pro sledování filmů a videí, na to doporučujeme jiné kousky, ale i toto s odřenýma ušima zvládne. 

Je také vybaven integrovaným pasivním zářičem, který zlepšuje basovou odezvu reproduktoru. Díky této funkci jsou basy plné a silné, což je ideální pro poslech hudby s výraznými basy, například elektronické hudby nebo hip hopu. Celkově poskytuje vyvážený zvukový profil, který je vhodný pro různé hudební žánry. Výšky jsou jasné, středy jsou vyvážené a basy jsou plné, což umožňuje poslech hudby s různorodým zvukovým spektrem Je schopen hrát velmi hlasitě díky výkonnému zesilovači a reproduktorům s vysokou citlivostí. To je plus zejména pro venkovní použití nebo pro situace, kde potřebujete, aby hrála hudba nahlas, například na party. I při nejvyšších hlasitostech si zachovává kvalitní zvukový výkon bez zkreslení. Avšak musíte počítat s tím, že při vyšší hlasitosti  začíná docházet ke snížení kvality přehrávaného zvuku, ale myslíme si, že na 80-100 % jej využijete málokdy.

K reproduktoru je dostupná i aplikace JBL Portable, ve které si můžete pohrát s ekvalizérem a přizpůsobit produkovaný zvuk tak, jak se vám líbí.

Závěr

Sečteno, podtrženo, JBL Charge 5 je výkonný, odolný a přenosný reproduktor, který nabízí dobrý zvukový projev a bohatou basovou odezvu díky integrovanému pasivnímu zářiči. Dále disponuje praktickou funkcí Party boost, která umožňuje propojení více reproduktorů pro ještě lepší zážitek. Je však důležité si uvědomit, že Charge 5 není kompatibilní s předchozími modely jako Charge 4, což může být omezením pro některé uživatele. Přestože toto omezení existuje, JBL Charge 5 stále zůstává možnou volbou pro ty, kteří hledají reproduktor s kvalitním zvukem, solidní výdrží baterie a odolností pro outdoorové použití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.