Foto: Wikimedia Commons

Jeff Bezos plánuje většinu svých peněz věnovat na dobročinné účely

Bývalý šéf Amazonu Jeff Bezos je dalším z lídrů technologické společnosti, který se chce proslavit svou filantropií. Zakladatel společnosti Amazon v rozhovoru pro CNN uvedl, že většinu svého jmění (v současnosti 124 miliard dolarů) hodlá během svého života věnovat na charitu. Většina z financí půjde buď na boj proti klimatickým změnám, nebo na podporu těch, kteří mohou vytvořit „jednotu” pro lidstvo. 

Ještě před tímto odhalením Bezos oznámil dar ve výši 100 milionů dolarů zpěvačce a propagátorce gramotnosti Dolly Partonové a již dříve přislíbil 10 miliard dolarů v průběhu deseti let do fondu Bezos Earth Fund, jehož cílem je prosazovat politická a technologická řešení klimatických změn způsobených člověkem. 

Filantropie u ředitelů technologických společností není nic nového. Připoměňme, že spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates je známý tím, že prostřednictvím nadace Bill & Melinda Gates Foundation přispívá na charitu a vědecký výzkum a (spolu s Warrenem Buffettem) založil organizaci The Giving Pledge, která má povzbudit miliardáře, aby alespoň polovinu svých peněz věnovali na dobré účely. Spoluzakladatel společnosti Meta Mark Zuckerberg v roce 2015 slíbil, že 99 % akcií své společnosti, které tehdy měly hodnotu 45 miliard dolarů, věnuje na konto Chan Zuckerberg Initiative.

Stejně jako ostatní výkonní ředitelé technologických firem, kteří poskytují velké finanční dary, však Bezos čelí kritice kvůli svému dosavadnímu odkazu. Společnost Amazon opakovaně bojovala proti legislativě v oblasti klimatu a v roce 2021 zaznamenala nárůst svých emisí, přestože se zavázala ke snižování svého dopadu na životní prostředí. A přestože Bezos tvrdil, že Amazon musí lépe zacházet se svými zaměstnanci, drsné pracovní podmínky ve skladech, které jsou jádrem problému, se objevily za jeho působení.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.