Foto: Wikimedia

Joe Biden varoval před možnými riziky umělé inteligence

Umělá inteligence získala zvláštní pozornost od okamžiku, kdy na scénu vstoupil ChatGPT. Tento AI chatbot, který až děsivě připomíná člověka, rozpoutal konkurenční boj mezi řadou větších i menších společností, které se začaly předhánět ve vývoji a vydávání podobných technologií.

Americký prezident Joe Biden ale zdůraznil opatrnost a nabádá společnosti, aby se nejdřív ujistily, že jsou jejich produkty bezpečné, než je zpřístupní veřejnosti. Podle agentur AP a Reuters se prezident sešel se svými poradci pro vědu a technologie, mezi něž patří akademici a vedoucí pracovníci společností Google a Microsoft, aby s nimi projednal rizika i pozitiva umělé inteligence.

Ačkoli schůzka pravděpodobně nevyvrcholí zákazem ChatGPT, jako se to stalo v Itálii, zdá se, že prezident není přesvědčen, že umělá inteligence je v tuto chvíli zcela bezpečná. Na přímou otázku, zda považuje umělou inteligenci za nebezpečnou, odpověděl, že by mohla být, ale že se to teprve uvidí.

Nezdá se, že by během setkání došlo k přijetí nějakých větších změn. Russell Wald ze Stanfordského institutu pro umělou inteligenci však agentuře AP řekl, že prezident svým postojem a zdůrazněním větší opatrnosti ohledně používání AI připravil půdu pro národní dialog na toto téma. V loňském roce Bidenova administrativa rovněž zveřejnila svůj Plán zákona o právech v oblasti umělé inteligence. Ten má usměrňovat navrhování a zavádění umělé inteligence a dalších automatizovaných systémů tak, aby americkou veřejnost chránil před možnými riziky.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.