Julian Assange byl propuštěn z vězení na základě dohody s USA

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange byl propuštěn z vězení a souhlasil s přiznáním viny za špionáž. Účet WikiLeaks na X oznámil jeho propuštění poté, co mu Nejvyšší soud v Londýně povolil propuštění na kauci. Na X bylo rovněž zveřejněno video, které ukazuje Assange při nástupu do letadla na letišti Stansted. Očekává se, že se 26. června dostaví do soudní síně na amerických Severních Mariánských ostrovech, aby dokončil dohodu s americkou vládou o svém propuštění.

Podle dopisu amerického ministerstva spravedlnosti, který získal deník The Washington Post, Assange přiznává vinu za “spiknutí za účelem nezákonného získání a šíření utajovaných informací týkajících se národní obrany Spojených států”. Hned po skončení řízení se také vrátí do Austrálie, země, jejíž je občanem. Podle CBS News doporučili žalobci ministerstva spravedlnosti trest ve výši 62 měsíců, a vzhledem k tomu, že Assange již strávil více než pět let ve vězení ve Velké Británii, nestráví za mřížemi v USA žádný čas.

Assange byl šéfredaktorem serveru WikiLeaks v době, kdy tato webová stránka zveřejňovala tajné informace USA o válkách v Afghánistánu a Iráku. V roce 2010 vydalo Švédsko na Assange zatykač kvůli obvinění ze sexuálního napadení ze strany dvou žen. Švédské úřady v roce 2017 vyšetřování obvinění ze znásilnění zastavily.

Assange po prohraném odvolání proti zatykači požádal o azyl na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde žil sedm let, dokud nebyl vystěhován. Lenín Moreno, tehdejší ekvádorský prezident, vysvětlil, že jeho azyl je “neudržitelný a nadále neperspektivní”, protože Assang projevoval “nezdvořilé a agresivní chování”. Londýnská metropolitní policie Assange z velvyslanectví odvezla a zatkla ho jménem USA na základě vydávacího příkazu.

Zdroj: www.engadget.com