K čemu je DVB-T2 set-top box a jak vybrat ten správný?

https://www.publicdomainpictures.net/pictures/280000/nahled/man-watching-tv-1540551064Who.jpgVětšina z nás se čas od času ráda koukne na nějaký akční film, romantický slaďák nebo humorem kypící seriál. Mimo počítačů a tabletů dává stále nemalé množství populace přednost polehávání u televize, u které dobře relaxujeme a odpočíváme. Sezení za stolem máme z práce dost a menší displeje našich smartphonů nám ten pravý filmový luxus nikdy nedopřejí. Do konce roku 2020 ale pocítí současné anténní vysílání DVB-T velkou změnu. Dle mezinárodních dohod přechází na nový digitální standard DVB-T2. Co to pro vás znamená?

Pokud na vysílací změnu nijak nezareagujete, není vyloučeno, že své oblíbené pořady již nebudete moci v televizi sledovat. Situaci ale můžete řešit zcela jednoduše. Jak upozorňuje recenzní server Testado.cz, k bezproblémovému přechodu na nové digitální vysílání postačí DVB-T2 set-top box. Tematický článek srovnává několik modelů a čtenářům poskytuje důležité rady, jak set-top box správně vybrat. Nejde přitom o nijak nákladnou věc. Slušný přístroj se dá pořídit již od několika stovek korun.

Co je set-top box

Set-top box, zkráceně STB, není žádná technologická věda. Celé zařízení je vloženo do krabičky menších rozměrů, která se umísťuje poblíž televize. Systém se ovládá pomocí klasického dálkového ovladače, jenž se od těch běžných prakticky nijak neliší. A k čemu set-top box vlastně slouží? Umí toho docela dost, jeho stěžejní funkcí je ale převod digitálního televizního signálu do takového formátu, který zpracuje i televize bez digitálního tuneru.

Připojení set-top boxu je jednoduché a není třeba ani volat odbornou firmu. Ke starším televizím se zpravidla zapojuje pomocí modulátoru nebo SCARTu, k modernějším televizím formou HDMI kabelu. Zařízení přitom můžete využít i pro více TV. Jak bude vše fungovat ovšem záleží na tom, kolik daný set-top box vlastní tunerů. Pokud pouze jediný, na všech připojených televizích poběží zároveň stejné programy. Takže jestliže si babička přepne na Dallas, „Džejára“ budete sledovat i vy.

Co umí set-top box

Nutno říci, že set-top box není nijak hloupé zařízení. Pokud si při jeho pořizování něco málo připlatíte, na oplátku se můžete dočkat zajímavých funkčních benefitů. Náročnější mohou ocenit kupříkladu dekodér, tedy slot, díky němuž lze sledovat i placené kanály. Kvalitnější krabičky umožňují nahrávání pořadů přímo na pevný disk včetně USB flash disku. K zahození není ani elektronický programový průvodce (EPG), který vám dokáže nabídnout k přečtení doplňující informace o vysílaných programech. Ty nejnadupanější set-top boxy využívají vlastní operační systém. Na internetu si tak můžete stáhnout aplikace dle své libosti.

Rozmanitější funkční výbava se logicky odráží i na konečné ceně set-top boxu. Před samotnou koupí se tedy zamyslete nad tím, zdali takové možnost využijete. Mezi nejzásadnější funkce ale patří podpora signálu ve formátu DVB-T2 včetně H265 či HEVC, což je nejnovější kompresní formát videa používaný v sítích DVB-T2. Pakliže nebude nový set-top box tyto parametry vlastnit, jeho koupě nemá žádný smysl. Jak jsme si řekli výše, do konce příštího roku bude podpora těchto standardů nutnost. Ovšem pozor, tyto změny platí pro 60 % českých domácností. Následně se dozvíte, zdali se týkají i vás.

Koho se změna DVB-T na DVB-T2 týká?

Zkratka DVB-T2 znamená nový vysílací standard, který do konce roku 2020 nahradí původní DVB-T. Změna se netýká pouze určitých míst nebo krajů, ale celého území České republiky. Přechodem na modernější vysílání se chce především docílit celostátního pokrytí s menším počtem frekvencí. Zároveň se rozšíří programová nabídka. Změnu DVB-T na DVB-T2 ocení také náročnější diváci, kteří se dočkají vyšší kvality obrazu a zvuku. Hlas herců bude srozumitelnější a obraz zase detailnější.

Je nicméně důležité vědět, zdali se vás změna na DVB-T2 vůbec týká. Pakliže signál přijímáte skrze satelit, kabelovku nebo internetové televizní vysílání (IPTV), změnu DVB-T na DVB-T2 řešit absolutně nemusíte. Nevíte, do jaké kategorie spadáte? Nevadí, protože existuje jednoduché řešení. Vybalte návod od vaší současné televize a zkuste dohledat informaci, zda vaše TV podporuje DVB-T2 HEVC nebo H265. Pokud tyto údaje nikde nevyčtete, změna na nový digitální standard se vás týká. Čím starší televizi doma máte, tím je pravděpodobnost vyšší. Rok 2020 je sice stále ještě daleko, změnu digitálního vysílání ale nedoporučujeme odkládat.