Kalifornie a Arizona spolu soupeří o přízeň výrobců autonomních automobilů

V USA začíná nabírat na tempu příprava zavedení autonomních vozů do běžného provozu. Děje se tak především díky konkurenci dvou států v rámci unie – Kalifornie a Arizony. Kalifornie tento týden oznámila, že od dubna bude možné získat povolení pro testování respektive provoz autonomních vozidel. Sídlí zde také nejvíce společností, které se technologií autonomní dopravy zabývají.

Za základnu autonomních automobilů je však pokládána Arizona. Díky příznivějším dopravním předpisům je zde v současnosti testováno více než 600 vozů, které jsou samy schopné pohybovat se po silnicích, bez zásahu člověka. Společnost Waymo zveřejnila tento týden video, ve kterém ukazuje, jak takové autonomní vozidlo přemýšlí.

Guvernér Arizony Doug Ducey ve čtvrtek vydal ustanovení, které uvádí v realitu to, co mnozí již dlouho očekávali – v Arizoně nyní mohou jezdit auta bez řidičů za volantem na veřejných komunikacích. Jedinou podmínkou je, že vozidla dodržují všechna stávající dopravní pravidla a také speciální pravidla pro autonomní automobily.

Ducey sám nepopírá, že tento krok, který se může zdát trochu kvapný, je důsledkem konkurenčního boje s Kalifornií. Předpokládá se totiž, že tam, kde budou podmínky pro provoz nejjednodušší, tam se také usadí nejvíce firem podnikajících v odvětví autonomní dopravy, které je slibována zářná budoucnost. Arizona by o své dosavadní postavení Mekky autonomních vozidel nerada přišla.

Firmy by do Arizony mohlo lákat, že tamní vyhlášky nevyžadují předkládání detailních výročních zpráv o postupu vývoje technologií, které by v případě sídla v Kalifornii musely předkládat. Arizona chce být podle svých politických zástupců součástí inovací a udělá vše proto, aby umožnila jejich rozvoj. Který ze států se stane v nejbližší budoucnosti základnou průmyslu, napoví dění v nejbližších měsících.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.