Zdroj: commons.wikimedia.org

Kalifornie vyhlásila konec aut se spalovacím motorem, konec jejich prodeje stanovila na rok 2035

Stát Kalifornie učinil velmi razantní krok směrem k udržitelnému rozvoji v souladu se životním prostředím. Tamní guvernér Gavin Newsom ve středu oznámil, že podepsal výkonné nařízení, které od roku 2035 zakáže prodej automobilů se spalovacím motorem.

Podle vedení státu Kalifornie je samotné nařízení pouze prvním krokem na dlouhé cestě. Místní orgány nyní pracují na vytvoření předpisů a pobídek, které povedou k tomu, že 100 procent objemu automobilů prodaných v tomto státě bude mít do roku 2035 nulové emise. Podle analýz by tak mohla Kalifornie dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů o více než 35 procent a o 80 procent snížit produkci oxidů dusíku z automobilové dopravy v celé zemi.

Jedná se o velmi agresivní krok, avšak Kalifornie je největším zdrojem skleníkových plynů v celých Spojených státech, automobilový průmysl na tom nese zásadní podíl. Podle průzkumů spotřebuje stát Kalifornie jedno procento z celosvětové produkce ropy a v rámci USA soupeří v této nelichotivé statistice se státem Texas.

Nařízení guvernéra v současné podobě je určeno spíše úřadům a prioritizuje plán na přechod k ekologičtější silniční dopravě a na samotné občany – řidiče nemá v tuto chvíli žádný vliv. Součástí systému bude i vypracování série výjimek pro konkrétní druhy vozidel, jako jsou veteráni nebo konkrétní stavební a užitkové stroje.

Krok guvernéra je spojován i s faktem, že Kalifornii už několikátým rokem trápí rozsáhlé požáry, které jsou důsledkem sucha v oblasti. Obyvatelé Kalifornie pociťují globální změny klimatu na vlastní kůži, a proto proti nim chtějí bojovat.

Zdroj: earther.gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.