Kalifornský technologický institut vyvinul optický gyroskop velikosti zrnka rýže

Akademikům z Kalifornského technologického institutu se podařilo vyvinout miniaturní optický gyroskop, který je velikostí srovnatelný se zrnkem rýže. Pro srovnání – dnešní optické gyroskopy jsou přibližně 500x větší a mají velikost o něco většího golfového míčku.

Optické gyroskopy jsou zařízení určená k měření nebo udržování orientace a úhlové rychlosti a používají se v oblasti navigace (např. u balistických raket nebo letadel). Gyroskopy – v jednoduché formě – je možné najít např. i v dnešních smartphonech nebo tabletech, kde slouží (společně s akcelerometrem) k měření jejich naklonění nebo natočení. Jejich sofistikovanější sourozenci sice fungují velmi dobře, ale právě kvůli větším rozměrům nejsou vhodní pro použití v přenosných zařízeních.

„Optický gyroskop je jedním z nejpřesnějších typů gyroskopu, nicméně běžný optický gyroskop je velmi drahý a rozměrný. Miniaturizace tohoto typu gyroskopu může snížit náklady na jeho výrobu a velikost a potenciálně nahradit mechanické gyroskopy. Optické gyroskopy fungují na principu relativistického efektu známého jako Sagnacův efekt, podle něhož je výstupní signál úměrný velikosti gyroskopu. Zmenšení velikosti gyroskopu proto přímo ovlivní sílu výstupního signálu. V našem výzkumu jsme použili techniku využívající reciprocitu pasivních sítí, abychom snížili úroveň šumu a učinili signál rozpoznatelným,“ vysvětlil jeden z vedoucích výzkumníků, profesor Ali Hajimiri.

„Výzkumná ukázka“ týmu prý demonstruje potenciál integrovaných optických gyroskopů, které by jednou mohly najít uplatnění v celé řadě oblastí, např. v herních zařízeních, autonomních vozidlech, nositelné elektronice nebo nanosatelitech. Jinými slovy všude tam, kde je potřeba levných, malých a vysoce přesných gyroskopů.

Akademici mají nyní v plánu vylepšit citlivost gyroskopu, ještě více jej zmenšit a zlepšit jeho integrovatelnost. Uvažují také o jeho komerčním využití.

 

Zdroj: digitaltrends.com