Foto: Unsplash

Kanada uzákonila nařízení, které reguluje streamovací služby

Kanada schválila kontroverzní zákon o streamování, podle kterého musí Netflix, Spotify a další streamovací společnosti platit za podporu kanadských seriálů, hudby a dalšího obsahu. Kanadským streamerům tak nový zákon ukládá stejné povinnosti jako tradičním vysílacím společnostem. Vláda však uvedla, že se novinka vztahuje pouze na společnosti, nikoli na jednotlivé tvůrce obsahu na YouTube nebo jiných platformách.

Nová pravidla dávají kanadskému regulačnímu orgánu Canadian Radio-television and Telecommunications Commission (CRTC) široké pravomoci nad streamovacími společnostmi, kterým by mohly hrozit pokuty nebo jiné sankce, pokud nebudou nové zákony dodržovat. „Online streamování změnilo způsob, jakým vytváříme, objevujeme a konzumujeme naši kulturu a je načase aktualizovat náš systém, aby to odrážel,“ uvádí se v tiskové zprávě kanadské vlády.

Kritici uvedli, že návrh zákona by mohl způsobit přílišnou regulaci. Obávají se, že vláda nyní bude mít pravomoc kontrolovat, která videa, příspěvky a další obsah mohou Kanaďané vidět online. Proti návrhu zákona se postavily i streamovací společnosti jako YouTube a TikTok. Zákon byl také kritizován za to, že je příliš vágní a široký, což způsobuje, že v některých případech není jasné, jak se bude uplatňovat.

Kanada však není zdaleka první zemí, která zavedla místní pravidla pro obsah streamovacích společností. Evropská unie požaduje pro členské země minimálně 30 % lokálního obsahu (přičemž většina z nich tuto hranici snadno překročí). Také Austrálie nedávno oznámila, že do července 2024 budou pro Netflix, Disney+, Prime Video a další mezinárodní streamovací platformy stanoveny obsahové kvóty.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.